"כוהני הבריאות" – נביאי הזעם של השנים האחרונות . נביא הזעם: אדם שחוזה אסונות עקב עיוותים מוסריים או דתיים. ברם, נציין שעל פי התנ"ך ירמיָהוּ היה ידוע כנביא חורבן (אך חלק מנבואותיו הן נבואות נחמה).
"כוהני הבריאות" : הכוונה לאלה שלכאורה 'מומחים' בתחום של אורח חיים בריא ועל בסיס קבוע מטיפים לאנשים שונים (בעיקר – להדיוטים) ובד בבד – במדיה לסוגיה, על גישות שונות בתחום התזונה והאימון שחלקן כלל לא מבוסס מדעית, מושתתת על דעותיהם האישיות ועוד. אותם 'כוהני בריאות מהווים נביאי זעם לעת מצוא. הם מצליחים להפחיד את האוכלוסייה בנבואות זעם מפחידות ומלחיצות (שכמובן אין להן שום בסיס ואמת) וככל שאותו כוהן בריאות/ פרזנטטיבי יותר, בעל כושר שכנוע מצוין, מבצע תהליך של מיתוג ופרסום, הרי כך התוצאות, מן הסתם, תהייה טובות יותר. חשוב להאיר הנקודה שישנם סוגי אוכלוסיות שקל מאוד למכור להן כמעט כל דבר. מדובר באוכלוסייה חלשה בהיבטים שונים שתולה תקוה בפתרון הבעיה עם אותו מוצר שאותו "כוהן בריאות" מנסה למכור להם (ובדרך כלל בהצלחה יתרה). לדוגמה: אותם אנשים הסובלים מהשמנה משמעותית, קשישים, נשים לאחר לידה, הורים לילדים שמנים, לוקים במחלות שכיחות, סובלים באופן כרוני מפציעות שלד-שריר ומה לא. נציין ונאמר שסכומי הכסף המשולמים, במקרים הללו הנם גבוהים מאוד ועשויים גם להגיע לאלפי שקלים מדי חודש בחודשו. תוצאות? לא בטוח כלל…..
תקופתנו מאופיינת בפריחה אדירה בכל הקשור לאורח חיים בריא. ישנם אלפי מוצרים חדשים (מזון, תוספי מזון, תרופות מסוגים שונים ומה לא) ויחד עימם התפתחה תעשייה שלמה של עוסקים בתחום שמצליחים בצורה בלתי רגילה בתחום למרות שהנם חסרי השכלה פורמלית.

להלן מספר נקודות לציון בהקשר לאותם "כוהני הבריאות":
מה מאפיין את אותם "כוהני הבריאות":
1. חסרי השכלה בתחום הרלבנטי בו הם מייעצים – קשה להאמין אך אותם 'כוהני בריאות' אינם בכלל אנשי מקצוע!. סביר להניח שיהיה די נדיר למצוא דיאטן קליני ביניהם, פיזיותרפיסט מוסמך או אף רופא (
MD). הייעוץ הנו בתחום שכלל לא נלמד על ידם. נביא, למשל, לדוגמה את שרון (השם בדוי, המקרה אמיתי!). שרון למד תעשייה וניהול ובשנים האחרונות נחשף לתחום הבישול הטבעוני. הוא השתתף בסדנאות שונות, השתלמויות והתאהב ממש באורח החיים הייחודי הכרוך בכך. ב- 3 שנים האחרונות שרון נעשה מטיף רציני ובוטה לכל גישה תזונתית שאינה טבעונית ומנהל מסעות הפחדה אימתניים (!) בקרב כל מי שבא עמו במגע. בשנה האחרונה אף פתח קליניקה בצפון תל אביב בה הוא מייעץ לאנשים שמעוניינים להפחית במשקל. כמובן שהדרך היחידה שעמה שרון עושה שימוש הנה הטבעונית וזאת למרות שלא למד בצורה פורמלית שום תחום הקשור לתזונה. הקיצוניות בתפריטים באות מאוד לידי ביטוי וחלק מאותם קליינטים אף עלו במשקל ונאלצו לאחר תקופת זמן לעבור לאיש מקצוע אחר שהנו בעל הסמכה ופחות קיצוני…

2. שלילה של כל גישה קיימת –  שכיח במיוחד אצל 'כוהני בריאות' זו האמונה שרק הדרך שלהם הנה הנכונה והמתאימה ביותר להשגת תוצאות. הם שוללים כל דרך שונה או איש מקצוע.

3. כהני הבריאות אינם מהווים, במרבית המקרים, דוגמה אישית – חלק ניכר מאותם 'כוהני בריאות בכלל לא מהווים דוגמה אישית. חלקם סובלים מעודף משקל ניכר, האחרים לא מתאמנים כלל והגברים, חלק מהם, מאופיין באטרופיה שרירית (דלדול מסת השריר)  משמעותית ומה לא.
4. נביאי זעם – על מנת ליצור התמדה בקרב הקליינטים, אותם 'כוהני בריאות פוצחים במסע הפחדה אימתני על מנת לגרום לשינוי אצל הקליינט ובד בבד – שימשיך לשכור שירותיו ל אותו 'כוהן בריאות'. להלן מספר דוגמאות של הצהרות של אותם 'כוהני בריאות':

 • דיאטה נטולת גלוטן מצוינת גם לאלה שאינם סובלים ממחלת הצליאק וימנעו הידבקויות במעיים".
• "אסור לצרוך מוצרי חלב לכל אדם ובפרט – לילדים". תזונה צמחונית או טבעונית היא זו שמאריכה חיים והמומלצת ביותר".
• "כל אחד יכול ומומלץ שירוץ מרתון לפחות פעם בחיים או שיתחרה בתחרות 'איש הברזל".
• "תוספי תזונה, אבקות חלבון וכדומה מתאימים לכל מתאמן  באשר הוא ומומלץ לעשות בהם שימוש".
• "אימון ברצועות 
TRX הנו היעיל ביותר להפחתת שומן באזורים נקודתיים בגוף  והיעיל ביותר לירידה במשקל".
• שחייה הנה הפעילות הטובה ביותר לכאבי גב תחתון ואף לירידה במשקל (במיוחד סגנון חזה)".

איך להימנע מליפול בפח עם אותם 'כוהני בריאות' הנמצאים כמעט בכל פינה כאן בארצנו הקטנה… ולמה כדאי לשים לב?
1. לבקש לראות תעודות הכשרה ולימוד של אותו 'מומחה'.
2. לבדוק ההלימה של התחום הנלמד לתחום העיסוק בו אותו 'כוהן בריאות' מייעץ. הרי די לא הגיוני שבקליניקה התעודה היחידה הקיימת של אותו מומחה הנה בתחום שלא קשור כלל לתחום הייעוץ (למרבה הצער – מדובר במקרים שכיחים).
3. לשים לב האם התעודה הנה מטעם גוף מוכר או גוף פרטי כלשהו שגם לא בטוח מופיע באינטרנט…
4. טרם שוכרים את שירותיו של אותו מומחה יש לבדוק באינטרנט אודותיו (חוות דעת, תמונות) וכל דבר שיכול לסייע טרם מתחילים תהליך שעשוי להיות ארוך, יקר במיוחד ואולי אף ישפיע לשלילה על המצב הבריאותי. אגב, לא מפתיע שבמקרים לא מעטים נמצא גם שיש תביעות משפטיות כנגד אותו 'מומחה'.
5. לקבל המלצות מאותו 'מומחה' על קליינטים בהם הוא טיפל/ייעץ.
6. במידה ושוכרים את שירותיו של אותו מומחה יש  לבדוק האם המחיר הנו ריאלי למה שמקובל בשוק והאם מוצדק לאור 'הכשרתו' וניסיונו של אותו מומחה בתחום מקצוע זה או אחר.
7. דוגמא אישית של היועץ/מומחה. לא סביר שרופא מסוים, למשל, המגדיר עצמו כמומחה בטיפול בבעיות משקל (למרות שתחום הלימוד שלו לא כולל תזונה כלל) שוקל למעלה מ- 130 ק"ג והנו בכלל עם נתונים לעבור ניתוח בריאטרי (במקרה ספציפי זה ה-
BMI= 48).
8. לקבל חוות דעת נוספת תמיד חשוב. רופא משפחה, איש מקצוע בתחום הרפואי או הפרא רפואי או אחר. עצוב לראות מקרים בהם אנשים הסובלים מבעיה מסוימת בפגישה אחת אצל מומחה זה או אחר מתחייבים על הוצאה של אלפי שקלים ויותר.

לסיכום, מכיוון שהמושג 'אורח חיים בריא על כל משמעותיו פופולרי מאוד בתקופתנו, מומלץ להיזהר מכל 'כוהני הבריאות' לסוגיהם ולבדוק באופן רציני ומעמיק לפני ששוכרים שירותיו של זה או אחר והתוצאות – לא בטוח כלל שיושגו.

 

מאת ד"ר איתי זיו