השמנה מוגדרת כיום כמחלה והנה שכיחה בקרב אנשים רבים במיוחד בעולם המערבי ומסתבר שגם אצל הסובלים מ- ADHD. על מנת להפחית הסימפטומים הקשורים לתופעה מומלץ לאמץ מסגרת של אורח חיים בריא, לרבות ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע השמנת יתר אצל הסובלים מ- HDHD ……….. מאת: ד"ר איתי זיו
הפרעות קשב וריכוז מהוות בשנים האחרונות בסיס רחב למחקרים בתחום. התופעה קיימת אצל מבוגרים וילדים כאחד ומוכרים סוגים ורמות שונות של הפרעות ובעיות בתחום זה.   ככל החולף הזמן יודעים יותר ויותר הסיבות להפרעות קשב וריכוז והדרכים להתמודדות עם כך.   לאחרונה נמצא קשר בין ADHD לבין השמנה, נמצא שאצל הסובלים מADHD הייתה מסת גוף שמן רבה יותר לעומת כאלה ללא ADHD. נוסיף ונאמר שעלייה במשקל הגוף באחוזי השומן דיי שכיחה עם העלייה בגיל מסיבות שונות כגון: ירידה בחילוף החומרים הבסיסי, ירידה במסת השריר ובכוחם, ביצוע מופחת יותר של פעילות גופנית (אם בכלל), שינוי בתפריט היומיומי המתבטא לעיתים בצריכה רבה יותר של שומנים וסוכרים פשוטים, מתח נפשי (זמני או קבוע) ועוד.  ברם, ככל שהאדם בעשור מתקדם יותר כך הסיכוי לעליה במשקל באחוז השומן- גוברים.
לדבריו של פרופ' ג'ון ראטי- פסיכולוג קליני באוניברסיטת הרווארד וכתב 8 ספרים בתחום הפרעות קשב וריכוז פעילות כופנית מאומצת דיה ובתדירות והיקף מספקים תסייע רבות להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז. לכך יש להוסיף את היתרונות הרבים הנלווים לכך: בריאותיים, פסיכולוגיים, קוגניטיביים, סוציולוגיים שתורמים רבות למבוגר או לילד במעגלי החיים.   ההמלצות להיקף פעילות גופנית הנדרש משתנה כמעט מדי שנה כל ידי ארגוני הבריאות (WHO- ארגון הבריאות העולמי, ACSM- הקולג' האמריקאי לרפואת ספורט ועוד) ומסתבר שככל שהאדם פעיל יותר ועושה שימוש רב יותר בקלוריות כתוצאה מביצוע פעילות גופנית- התועלת גדולה יותר. על מנת להשיג תוצאת טובות ככל שניתן מומלץ להתחיל להתאמן בגיל צעיר ולהתמיד בכך על בסיס קבוע ללא הפסקה.

לסיכום, השמנה מוגדרת כיום כמחלה והנה שכיחה בקרב אנשים רבים במיוחד בעולם המערבי ומסתבר שגם אצל הסובלים מ-   ADHD. על מנת להפחית הסימפטומים הקשורים לתופעה מומלץ לאמץ מסגרת של אורח חיים בריא, לרבות ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע.