אי חיזוק שרירי הגוף באופן מאוזן ומושכל –  השתתפות בסדנאות בטן שונות, ביצוע תרגילים ספציפיים באימונים בהם מושם דגש רב על השרירים המייצבים ועוד, ייתכן שלא יהיו אפקטיביים דיים להגברת חילוף החומרים, הוצאה קלורית מוגברת באימון,  שיפור מהותי של הנראות של האזור הבטני ועוד. לשם כך יש צורך לחזק גם קבוצות שרירים אחרות ולא רק את אזור הבטן. חיזוק ממשי של שרירי הרגליים, למשל, משפיע מאוד על האסתטיקה הכוללת וגם של האזור הבטני באופן ישיר ועקיף כאחד! לדוגמה, ביצוע התרגיל סקווט עם מוט מעבר לראש (Over head squat) הנו תרגיל מאתגר במיוחד למספר מערכות ומרכיבי כושר גופני שונים. באמצעות תרגיל זה ניתן לשפר לא רק את מרכיב הכוח או הסבולת השרירית (תלוי בעומס המורם ומספר החזרות בסט), אלא גם את משתנים נוספים כמו: שווי משקל, קואורדינציה, גמישות, תנועתיות וחיזוק ממשי של שרירי הבטן וזוקפי הגב. לכן, נציין, שניתן בכלל לבחור תרגילים לקבוצות שרירים  אחרות ולחזק את שרירי ה- Core באופן מהותי הרבה יותר מאשר ביצוע התרגילים המסורתיים.
מועדון כושר מוביל באזור מרכז הארץ, 20:00,  זו שעה בה נערך אחד השיעורים הפופולאריים ביותר במועדון שנוכחים בו למעלה מ- 80 מתאמנים (מרביתם – נשים). שם השיעור – "Power Core" . נציין ונאמר שמדובר בסוג אימון הכולל בעיקר ביצוע תרגילים בדרגת קושי ואף קואורדינציה גבוהה – גבוהה מאוד. הם נעשים כנגד משקל גוף,  אביזרי עזר ועוד. משך השיעור – 45 דקות. נציין ונאמר שמטרתו העיקרית של שיעור זה הנה חיזוק שרירי ה- Core שהנם בעיקר שרירי הבטן (לרבות השריר הרחב בטני), זוקפי הגב העמוקים (כגון: Multifidus), שרירי רצפת אגן, סרעפת ועוד. אותם ניתן לחזק באלפי תרגילים ואופנים שונים. למותר לציין שחיזוק אפקטיבי של שרירים אלה יסייע בשיפור תנועתיות יום יומיומית, ספורטיבית, שיפור מנח הגוף בכלל והיציבה – בפרט, יתרום לשיפור האסתטיקה באופן כללי (לרבות האזור הבטני) וכן חשוב לחזק שרירים אלה לנשים בהיריון ולאחר לידה ועוד.
עם זאת, חשוב לדעת, שחיזוק לא אפקטיבי של השרירים הללו לא ממש יוביל להשגת מטרת האימון ולמרבה הצער, לא חסרים מקרים של מתאמנים המבצעים תרגילים אלה ואחרים לחיזוק שרירי ה- Core אך לא באופן אפקטיבי. ברם, חשוב לדעת, שבאופן יחסי קל לאתר תרגילים מתאימים לחיזוק אפקטיבי של השרירים הללו. למשל, נציין שחלק ניכר מהמתאמנים (בעיקר החובבים שבהם) יעדיפו, לא אחת, את התרגילים המוכרים והאהובים עליהם ובד בבד הם לא יהיו אפקטיביים במידה ומדובר בתקופת זמן ממושכת שלא נעשה שום שינוי בסוג התרגילים, העצימות ועוד. לכך השלכות גם על האסתטיקה הגופנית שלא תשתפר ככל הנראה.. למרות ההשקעה הרבה בסוג התרגילים הללו ובאימון הגופני במהלך השבוע בכלל. מתסכל ממש.
על מנת להשיג תוצאות טובות (באמצעות אימון) מבחינה אסתטית גופנית יש צורך בהתנהלות טובה של המתאמן, ככל שניתן וזו כוללת הן תוכנית אימון מקצועית ובד בבד – תפריט תזונתי המותאם אישית ומביא בחשבון את כל המשתנים הרלבנטיים החשובים.  המעניין הנו שניתן להבחין בתופעה שבה מתאמנים (נשים בעיקר) המבצעים תרגילים לשרירי ה- Core ברמה מאוד גבוהה (בסוגי אימונים שונים בסטודיו ומחוצה לו) אך מבחינה אסתטית התוצאה בפועל לא טובה בלשון המעטה.
. להלן מספר סיבות להיארעות התופעה:
1. אי יישום של עקרונות האימון:עומס יסף ופיצוי יסף – שני עקרונות האימון החשובים ביותר הנם עומס יסף ופיצוי יסף. קרי, ללא הגברה עקיבה בדרישות הגופניות לא ממש יחול שיפור. הדבר לא חייב להיות, אגב, בדרגת הקושי של תרגיל זה או אחר. גם צמצום זמני מנוחה בין הסטים (ודרכים נוספות),  יביא להגברת העומס באימון. במידה והאימון לא מאופיין בעומס גבוה דיו שיוצר גירוי מספק הרי גם תהליכי הבניה מחדש לא ממש יבואו לידי ביטוי. קרי, אימונים קלים מדי ו/או ללא הגברת עומס מתאים לא יביאו לשיפור ביכולת הגופנית והתוצאות – בהתאם. לכן, נציין, שלמעשה ניתן לבצע גם במשך שנים אימונים מסוימים ולא להתקדם כלל בפרמטרים השונים.
2. אי גיוון של התרגילים באימון – שכיח למדי שמתאמנים מבצעים את אותם תרגילים עימם הם מרגישים נוח ואף קל. למשל, מתאמנים מבוגרים לעיתים רבות מבצעים תקופת זמן ארוכה את אותם תרגילים לחיזוק שרירי הבטן והגב ומכאן הדרך לפלטו ואף סטגנציה קרובה וקצרה מתמיד. לכן, לגיוון התרגילים השונים ובכלל החלפת תוכנית האימון על בסיס קבוע חשיבות רבה לשם מיקסום היכולות הגופניות של המתאמן. אגב, בהקשר של שרירי ה- Core  חשוב לדעת שאפקט האימון של שרירי הבטן הנו המהיר ביותר מכל שרירי השלד. קרי, בתקופת זמן מסויימת ניתן יהיה להבחין בהתקדמות מהירה יותר של שרירי הבטן לעומת שרירי אחרים. קצב ההתקדמות הנו מהיר באופן יחסי לעומת שרירים אחרים. זו עוד סיבה לתכנון טוב יותר של התרגילים השונים שבין השאר קשורים למידת התקדמות טובה ובד בבד עשויים גם להשפיע לחיוב  (כמובן בתלות קיום תנאים מסוימים) על האסתטיקה הגופנית.
3. חיזוק (בטעות) של כופפי הירך בתרגילים השונים בכיווץ איזוטוני (דינמי)  ולא את שרירי הבטן – בתרגילים שונים לחיזוק שרירי הבטן (לרבות אלה המבוצעים במישור הסגיטלי – חיצי) מחזקים המתאמנים, במקרים רבים, שלא ביודעין דווקא את שרירי כופפי הירך. מדובר בקבוצת שרירים חזקה שבמרבית המקרים אצל מתאמנים 'מן השורה' אין בכלל צורך לחזקה ובעיקר נמליץ על ביצוע מתיחות מתאימות לשם שיפור טווח התנועה
4. אי הקפדה על התפריט התזונתי – כמובן שמדובר במשתנה החשוב ביותר הקשור ומשפיע על האסתטיקה הגופנית בכלל. תוצאות טובות  (הפחתת אחוז השומן התת עורי תוך פגיעה מינימלית במסת הגוף הרזה ועוד) יושגו רק אם המתאמן מאמץ תפריט תזונתי היפו קלורי או אחר שמותאם לו.  מעניין לדעת כפי שהוזכר לעיל שישנם באמת מתאמנים המבצעים תרגילים לחיזוק שרירי ה- Core ברמה מאוד גבוהה ולא ממש נתפס איך אחוזי השומן והאסתטיקה הגופנית הכוללת טעונים שיפור.
5. אי חיזוק שרירי הגוף באופן מאוזן ומושכל –  השתתפות בסדנאות בטן שונות, ביצוע תרגילים ספציפיים באימונים בהם מושם דגש רב על השרירים המייצבים ועוד, ייתכן שלא יהיו אפקטיביים דיים להגברת חילוף החומרים, הוצאה קלורית מוגברת באימון,  שיפור מהותי של הנראות של האזור הבטני ועוד. לשם כך יש צורך לחזק גם קבוצות שרירים אחרות ולא רק את אזור הבטן. חיזוק ממשי של שרירי הרגליים, למשל, משפיע מאוד על האסתטיקה הכוללת וגם של האזור הבטני באופן ישיר ועקיף כאחד! לדוגמה, ביצוע התרגיל סקווט עם מוט מעבר לראש (Over head squat) הנו תרגיל מאתגר במיוחד למספר מערכות ומרכיבי כושר גופני שונים. באמצעות תרגיל זה ניתן לשפר לא רק את מרכיב הכוח או הסבולת השרירית (תלוי בעומס המורם ומספר החזרות בסט), אלא גם את משתנים נוספים כמו: שווי משקל, קואורדינציה, גמישות, תנועתיות וחיזוק ממשי של שרירי הבטן וזוקפי הגב. לכן, נציין, שניתן בכלל לבחור תרגילים לקבוצות שרירים  אחרות ולחזק את שרירי ה- Core באופן מהותי הרבה יותר מאשר ביצוע התרגילים המסורתיים.
6. ביצוע התרגילים עם קומפנסציות (פיצויים)  – לאחר שבועות או חודשים בהם מבצעים תרגילים לחיזוק שרירי ה- Core, במקרים רבים, לא מיושם עיקרון עומס יסף ואף ישנה נטייה לבצע את התרגילים השונים עשרות ואף מאות חזרות וזאת תוך ביצוע קומפנסציות. או אז, העומס על שרירי הבטן בכלל ועל שרירי ה- Core – בפרט מופחת ולא רק, ייתכן גם שיוגברו עומסים על עמוד השדרה המותני, צאוורי ועוד.
7. יציבה לקויה – היפרלורדוזיס, היפרקיפוזיס, כתפיים שמוטות, סקוליוזיס ועוד, הם רק חלק מליקויי יציבה הקיימים אצל חלק מהאנשים ובד בבד – מתאמנים. יש לכך השפעה גם על האסתטיקה הגופנית שהנה פחות טובה. חיזוק מסורתי של שרירי ה- Core לא בטוח שיספיק ויתאים לטיפול בליקוי יציבה זה או אחר ויש צורך בביצוע תרגילים ייחודיים במקרים אלה. או אז, בהחלט יש צורך באיש מקצוע הבקיא בתחום שיבנה תוכנית אימון מתאימה הכוללת תרגילים שהנם בהלימה למצב הגופני של המתאמן בכלל ולליקויי יציבה – בפרט.
8. חוסר איזון שרירי – מדובר במצב חשוב הנחוץ לשם איזון שרירי השלד ותפקוד תקין. במידה ויש חוסר איזון שרירי גובר הסיכוי לפציעות שונות באותו מפרק שיש חוסר איזון אך לא רק, גם במפרקים אחרים. לכל קבוצת שרירים אגוניסטית/אנטגוניסטית יש את היחס הנכון והמומלץ עבורה. קרי היחס בין פושטי הברך לכופפי הברך לא ממש זהה לעומת היחס הנדרש בין קבוצת מקרבי אופקית של הכתף לעומת מרחיקי אופקית של הכתף או לעניינו – כופפי עמוד השדרה (שרירי הבטן) ופושטי עמוד השדרה (זוקפי הגב). לפיכך, חוסר איזון שרירי הבולט באזור עמוד השדרה עשוי להיות קשור גם לבעיות שונות ובד בבד – ישפיע עם על האסתטיקה הגופנית שתהיה פחות טובה. את היחס הנכון לחיזוק שרירי ה- Core השונים יש צורך להביא לידי ביטוי בתוכנית אימון מתאימה שנעשית על ידי איש מקצוע רציני.

לסיכום, חיזוק שרירי ה- Core חשוב לכל סוגי המתאמנים בכל הרמות הקיימות. עם זאת, חשוב מאוד לבצע התרגילים השונים באופן מקצועי על מנת שניתן יהיה להשיג את מטרת האימון הכוללת כגון: שיפור יכולת גופנית מסוימת, שיפור אסתטיקה גופנית (במידת האפשר) ועוד. בנוסף, חשוב לא להפריז בביצוע התרגילים השונים והאימונים מכיוון שלא זו הדרך להגעה לתוצאה המבוקשת.