על פי המחקר התאים של אנשים המתעמלים לעיתים תכופות מייצרים יותר מיטוכונדריה וזו מייצרת יותר ATP  שמעניק לשרירים אנרגיה. השורה התחתונה היא שריצה שומרת עלינו צעירים, לפחות במינוחים של הוצאה אנרגטית. המחקר בדק 30 מבוגרים בריאים, חצי מהם גברים וחצי נשים, גילם הממוצע 69 אשר עסקו או בריצה או בהליכה באופן קבוע. כל המשתתפים השתתפו באימונים למשך חצי שנה לפחות וכן התאמנו לפחות 3 פעמים בשבוע במשך 30 דקות כל פעם. הנבדקים התבקשו ללכת על מסילה בשלוש מהירויות – 3 קמ"ש, 5 קמ"ש, 7 קמ"ש. במהלך המדידה על המסילה החוקרים בדקו את צריכת החמצן וייצור הפחמן הדו חמצני של הנבדקים.
נמצא כי מבוגרים שעוסקים בריצה כפעילות גופנית קבועה הערכים השונים היו טובים יותר לעומת אלה שהולכים. המסקנות – ריצה כפעילות גופנית קבועה מאטה את תהליך ההזדקנות ומאפשרת למבוגרים לנוע בקלות יתרה ולשפר את איכות חייהם ולייצר חוסר תלותיות ריצה לאחר גיל 60 (!), אפקטיבי? נכון? כדאי? מאת: ד"ר איתי זיו אחד מסוגי הספורט השכיחים ביותר בשנים האחרונות – ריצה. קל לבצע אותה, אין צורך בציוד מיוחד, הזמינות גבוהה מאוד וניתן כמעט בכל עונות השנה להתאמן בחוץ או אף במקום סגור אם יש צורך וחפצים בכך ועוד. בעיקרון ניתן לראות שרבבות אנשים מתמידים בריצה שנים ארוכות ואף בגיל מבוגר- מבוגר מאוד. חשוב לדעת שריצה, על פניו, מצוינת לשיפור יכולות גופניות שונות, הפחתת אחוז השומן התת עורי, הורדה של הגי הפיזיולוגי, הפחתה במימדי הדיכאון, צמצום הביקורים האפשריים עם רופאים מסוגים שונים (בשל מצב בריאותי טוב או אף מצוין) ועוד. עם זאת נאיר הנקודה שלא לכל אחד מתאים לרוץ בכלל ובגיל מבוגר – בפרט. ישנם מקרים בהם ריצה אינה מתאימה לאדם פלוני כמו בעיות מפרקים שונות, השמנה מופרזת, בעיות לבביות וסיכון בריאותי בכלל, מעבר ניתוחים אורטופדיים מסוגים שונים, אי שמירה אבסולוטית על אורח חיים בריא  ועוד. לכן, חשוב גם להיזהר מאנשי מקצוע שונים (לרבות מאמני ריצה שלא תמיד עם ניסיון יישומי ומקצועי רחב דיו) שעושים שימוש לא מושכל באימון ומחוצה לא בססמאות,כגון: :" כל אחד יכול לרוץ מרתון", "ריצה ארוכה הנה רק תולדה של רצון ולא של יכולת גופנית" ועוד ועוד. או אז, במקרים אלה ואחרים רצים עד למצב שלא יכולים לרוץ, לא רק אנשים מבוגרים שלא נמצאים במצב גופני מתאים אלא כאלה שאף עלולים בשל הריצה לנגביר הסיכוי לפציעות ספורט ובעיות אחרות.
אם כך, האם ריצה לאחר גיל 60 מומלצת?
מחקר חדש שנערך באוניברסיטת קולורדו מציע כי ריצה יכולה לשמור על תחושת הנערות של מבוגרים. נמצא כי מבוגרים שרצים מספר פעמים בשבוע לצורך אימון גופני, מוציאים בערך אותה כמות אנרגיה כמו בני 20 שעוסקים בהליכה. מבוגרים שעסקו בהליכה כפעילות גופנית במקום בג'וגינג, הוציאו כמות אנרגיה דומה לזו שהוציאו מבוגרים בעלי אורח חיים יושבני וכמו של בני 20 ממוצעים.
החוקרים מאמינים כי מקור התופעה בהגברת המיטוכונדריה תאית (המייצרת אנרגיה כימית בתא השריר). על פי המחקר התאים של אנשים המתעמלים לעיתים תכופות מייצרים יותר מיטוכונדריה וזו מייצרת יותר ATP  שמעניק לשרירים אנרגיה. השורה התחתונה היא שריצה שומרת עלינו צעירים, לפחות במינוחים של הוצאה אנרגטית. המחקר בדק 30 מבוגרים בריאים, חצי מהם גברים וחצי נשים, גילם הממוצע 69 אשר עסקו או בריצה או בהליכה באופן קבוע. כל המשתתפים השתתפו באימונים למשך חצי שנה לפחות וכן התאמנו לפחות 3 פעמים בשבוע במשך 30 דקות כל פעם. הנבדקים התבקשו ללכת על מסילה בשלוש מהירויות – 3 קמ"ש, 5 קמ"ש, 7 קמ"ש. במהלך המדידה על המסילה החוקרים בדקו את צריכת החמצן וייצור הפחמן הדו חמצני של הנבדקים.
נמצא כי מבוגרים שעוסקים בריצה כפעילות גופנית קבועה הערכים השונים היו טובים יותר לעומת אלה שהולכים. המסקנות – ריצה כפעילות גופנית קבועה מאטה את תהליך ההזדקנות ומאפשרת למבוגרים לנוע בקלות יתרה ולשפר את איכות חייהם ולייצר חוסר תלותיות.
ריצה לאחר גיל 60  – הארות, נקודות לציון והסתכלות

ריצה לא תעורר בעיות ברכיים אם הן לא קיימות וכן אם שומרים על הכללים. אגב, ישנם מיתוסים לא מעטים לגבי כאבי הברכיים בריצה ולכן יש להתייחס לכך רק לאחר בדיקה מתאימה אצל מומחה בתחום. לכן גם לא מדויק לטעון שריצה תביא לבעיות כמו שחיקת סחוסים, אוסטיאופורוזיס וכדומה. במקרה זה, נאיר שייתכנו פציעות, אך הדבר גם עלול לקרות אצל צעירים יותר ולא רק אצל בני 60 פלוס. מה שחשוב הנו הזהירות וההקפדה על הכללים.
חשוב להזכיר שריצה, במיוחד בגיל המבוגר, מיטיבה עם הגוף, עם הנפש וקשורה, כאמור, לעשרות שינויים גופניים חיוביים. תשומת הלב תהיה אם כך (רשימה חלקית כמובן)  ל:
1. בדיקות מקדימות – למשל, למערכות לב כלי דם ונשימה. אך לא רק, גם למערכות שלד-שריר על ידי פיזיותרפיסט ספורט ועוד.
2. ותק הריצה – להתחיל לרוץ אחרי גיל 60….? או אולי מדובר באדם מבוגר שרץ כבר 10 שנים וממשיך גם לאחר גיל 60? אלו שני מקרים שונים. במקרה הראשון ההיערכות צריכה להיות הרבה יותר מעמיקה ומקצועית מכיוון שמדובר ברץ חדש.
3. טכניקת הריצה – לטכניקת הריצה חשיבות לא מעטה בכלל ובגיל המבוגר – בפרט. טכניקה שגויה משפיעה על עומסים רבים המופעלים על מערכות שלד-שריר, אי נוחות פיזית בכלל בזמן הריצה ולאחריה ועוד. לכן מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בנושא ולשפר במידת הצורך הטכניקה של הריצה.
4. משקל הגוף – בכלל לאחר גיל 40 יש קושי רב לשמור על משקל הגוף. יש מחסור , במקרים רבים בפעילות גופנית מתאימה או אפקטיבית, ישנה ירידה עקיבה בחילוף החומרים, תהליכי הבלאי הגופני רבים, ובכלל נציין שלא ממש האדם 'מן השורה' מבין לעומק מה הכוונה שבשמירה על אורח חיים בריא. אי לכך, שמדובר בהשמנה רבה, יחסית, למשל, 20 ק"ג ויותר מהמשקל התקין או אחוז  שומן גבוה במיוחד (לדוגמה- מעל 40 אחוז אצל נשים ולמעלה מ- 30 אחוז אצל גברים) מומלץ לבדוק היטב עם רופא ספורט., פיזיולוג מאמץ, מאמן ריצה רציני אם כדאי ומומלץ לרוץ עם נתונים שכאלה. לא בטוח. ברם, נציין שבריצה העומס המופעל על מפרקי הגפיים התחתונים גבוה משמעותית לעומת הליכה ובעייתי עוד יותר כשסגנון הריצה לא תקין. או אז, העומס המופעל בכל דריכה של כף הרגל על הקרקע עלול גם להיות פי 7 ממשקל הגוף.
5. הקפדה יתרה על עקרונות האימון החשובים, לרבות הדרגתיות – אחד מעקרונות האימון החשובים ביותר הנו הדרגתיות. ריצה לאדם 'מן השורה' גם שאינו מבוגר ייתכן שמצריכה אימון של חודשים עד הגעה למטרה. ישנה לעיתים תכופות ישנה תשוקה עזה לבצע אימונים רבים בתקופת זמן קצרה ללא הדרגתיות באימון והדרך במקרה זה לבעיות ופציעות – קצרה מתמיד.
6. שימוש נכון בציוד ספורט – נעלי ריצה יש להחליף מדי 700 ק"מ, כמו כן, כדאי ללמוד לעשות שימוש בשעון דופק (אך לא חובה). זאת חשוב על מנת למקסם היכולת הגופנית בצורה טובה ולהשיג מטרת אימון אחת או יותר.
7. תרגילים לשיפור טווח התנועה – חשובים גם הם. שמדובר בריצה נציין שישנם תרגילים שמומלץ מאוד לבצע בכלל וכשמדובר בגיל מבוגר – בפרט. למשל, מתיחה של קבוצת פושטי הירך, מקרבי הירך, כופפי הירך, שרירי הסוליה, הגו ועוד – חשובים וזאת עם תרגילים ייחודיים מתאימים לכל קבוצת שריר. אגב, בבדיקת שלד-שריר הנעשית על ידי פיזיותרפיסט ספורט ניתן לקבל הנחיות ייחודיות לביצוע התרגילים הרלבנטיים.
8. אימוני כוח – חשוב לבצע על בסיס קבוע. ריצה משפר יכולות לא מעטות אך אינה מיועדת לחיזוק מערכות שלד-שריר, אלא במקרים מאוד מסוימים בהם מבצעים אימונים איכותיים מאוד (כגון: אימוני עליות, מדרגות וכדומה וגם אז, במרבית המקרים הדבר לא מהווה חלופה טובה דיה) וסביר להניח שלחלק מהמתאמנים שמעל גיל 60 אימונים אלה לא יתאימו. לכן, יש לבנות תוכנית אימון שבועית ושנתית הכוללת גם אימוני כוח מתאימים בחדר הכושר או מחוצה לו.
9.  שיפור תפקוד מערכת פרופריוספציה – חשוב עד מאוד לכל הרצים ובעיקר לרצים.מדובר על מושג המתייחס לקליטה העצבית של גירויים המגיעים מחיישנים מכאניים המצויים ברקמות פנימיות שונות, כגון: שרירים, גידים, רצועות ומפרקים. שיפור בתפקודה של מערכת הפרופריוספטית יתרום לייעול בתנועה ובקואורדינציה העצבית שרירית. אצל מבוגרים בכלל ואצל אלה שרצים – בפרט, חשוב עד מאוד לשפר תפקוד מערכת זו.  הדבר אפשרי ושכיח באמצעות תרגילים המצריכים הפעלת כוח תוך הפרת שיווי משקל, תנועה פונקציונלית מסוגים שונים, ביצוע תרגילים המתבצעים בעמידה, ישיבה, הטיית גו על משטחים לא יציבים וכן עם אביזרים מסוגים שונים כגון: כדור פיטבול, בוסו, פיתה, גומיות ורצועות מסוגים שונים ועוד
10.  ערות לכאבים מסוגים שונים – יש להתייחס לכאבים  קיימים, כמובן, לרבות  כאבים טובים וכאבים רעים. רצים מאומנים, בנקל יודעים לזהות מקור הכאב. המתחילים – לא ממש. לכן במקרה של כאב שאינו חולף, מגביל תנועתיות בעת הריצה ועוד, חשוב לבדוק מקורו עם אנשי המקצוע המתאימים.
11. שכירת שירותיהם של אנשי מקצוע מתאימים – ישנם עשרות אלפי אנשי מקצוע בתחום אורח חיים בריא ואימון בישראל. מעטים הם אלה שבאמת מעולים ויידעו להתאים תוכנית לאדם מבוגר. יש צורך להיזהר ממאמנים שמתאהבים בתחום מסוים (כמו ריצת מרתון, תחרויות 'איש הברזל', ריצות אולטרה מרתון ועוד) ומשדלים ומשכנעים את כל המתאמנים שלהם לבצע אימונים תחרויות אלה. אנשי מקצוע אחרים יכוונו את המתאמן המבוגר בהתאם ויבנו תוכנית שלמה ואיכותית וישיגו בשל כך תוצאות מעולות.
12. ליקויי יציבה שונים – שכיחים בגיל המבוגר וקצרה היריעה מלפרטם כאן. לעיתים בשל חולשת שרירים מסוימת, הזנחה רבתשנים ועוד. לכן, ייתכן שיהיה צורך גם במקרה זה לקבל הנחיות מתאימות אצל איש מקצוע מתאים לשם ביצוע תרגילים מתאימים.
לסיכום, ריצה לאחר גיל 60 בהחלט מאתגרת ואפשרית. עם זאת, על מנת שהשכר לא ייצא בהפסד חשוב עד מאוד להקפיד על הכללים המצוינים לעיל וסביר מאוד להניח שהמבוגרים בהחלט יתבגרו צעירים…., ייראו מצוין, יהיו עם ויטאליות מעולה ועוד