קרוספיט, להבדיל מסוגי אימונים רבים, מרבית המתאמנים מבצעים את התרגילים השונים עד למצב של כישלון שרירי (מכונה ומוכר יותר באנגלית כ- Train to failure). אי לכך הפוטנציאל התקדמות באימון בכלל ושיפור התגובה האנבולית של השרירי – רבים הרבה יותר. זאץ בהשוואה למרבית אימוני הכוח הקיימים בהם מרבית המתאמנים לא מבצעים התרגילים השונים עד קצה יכולתם ולכן גם תהליכי פיצוי היסף באימון (תהליכי הבנייה מחדש) – פחות משמעותיים. לכך תורמת העובדה שבמהלך האימונים בכלל והתחרויות – בפרט של קרוספיט לכל מתאמן מלווה בן זוג או שופט אם מדובר בתחרויות שסופר כל חזרה או מטלה גופנית והדבר כשלעצמו מעלה את המוטיבציה של המתאמן והיכולת הגופנית הפוטנציאלית.
הפיכת צמיג, גרירת מריצה, שחייה של 100 מטר בסגנון חופשי, מעבר משוכות, טיפוס בחבל ללא עזרת ידיים, עליות מתח, ביצוע סקווט על רגל אחת, עמידת ידיים, תרגילי הרמת משקולות שונים, עלייה במדרגות בספרינט ועוד, מהווים רק רשימה מצומצמת במיוחד של תרגילים ומשימות גופניות השכיחות במיוחד באימונים ובתחרויות של קרוספיט.
מדובר בהחלט בתופעה חסרת תקדים של השנים האחרונות הנמצאת בתנופה גדולה בכלל ובד בבד – בישראל. המתאמנים בסוג אימון זה למעשה נמצאים עם רמת יכולת גופנית יוצאת דופן ומגוונת מאוד וזאת בשל מגוון המשימות הגופניות המצריכות שיפור מרבית מרכיבי הכושר הגופני הקיימים (לרבות: כוח מירבי, כוח מתפרץ, סבולת כוח, סבולת לב ריאה, זריזות, מהירות, שיווי משקל ועוד). אי לכך, האימונים של המתאמנים הללו מאוד מגוונים מחד, ועצימים, מאידך והתוצאות במישורים שונים כגון: שיפור כושר גופני כללי, הפחתת משקל, שיפור ניכר בהופעה החיצונית, הפרשת אנדורפינים בכמות גדולה ועוד לא מאחרת להגיע והנה ללא צל של ספק גם משמעותית הרבה יותר לעומת אימונים מסורתיים מוכרים אצל המתאמנים השונים שאינם מבצעים קרוספיט.
נשים בישראל מבצעות קרוספיט אך מספרן קטן באופן יחסי באופן משמעותי לעומת הנעשה בחו"ל ובפרט בארצות הברית. שם רבבות נשים מבצעות קרוספיט וניתן לראות גם נוכחות רבה מאוד בתחרויות הקרוספיט הנערכות חדשות לבקרים בכל המדינות שסוג ספורט זה קיים.
מעניין להעלות נקודה חשובה שמתאמנים שונים וכמובן גם נשים, במקרים רבים, בוחרים סוג אימון זה על מנת להפחית במשקל, להוריד אחוז השומן, להיראות טוב יותר, להעלות טונוס שרירי במידה ועוד. האם כל זאת ניתן ליישום אצל נשים המבצעות אימוני קרוספיט?

נבדוק….

חשוב לבדל את השפעת האימון בים גברים לנשים מבחינה ההשפעה הגופנית. נשים מגיבות באופן שונה מאשר גברים מבחינת השפעה גופנית – פיזיולוגית ואסתטית גם יחד. או אז, יתכן מצב בו נשים מבצעות אימוני קרוספיט על בסיס קבוע אך ככל שעובר הזמן ועצימות האימון עולה,, מתרחקת לה מטרת האימון העיקרית. הייתכן? בנקודות לפנית נאיר מספר דברים חשובים לציון בהקשר של אימון נשים בכלל ואימון נשים לעומת גברים (בהיבט פזיולוגי- אסתטי) כתוצאה מאימוני קרוספיט.

1. ההשפעה ההורמונאלית – נשים שונות מגברים מבחינת הורמוני המין הקיימים אצלן וכן תפקוד ההורמונים במאמץ. טסטוסטרון נמצא בכמות נמוכה מהותית אצל נשים לעומת גברים אך אימוני כוח עצימים בכלל ואימוני כוח לשרירי הרגליים – בפרט (במיוחד אלה המורכבים) יעודדו הפרשת טסטוסטרון בגוף וכמובן יועילו גם לעלייה של המסה השרירית בתלות בגורמים נוספים. ברם, הקורטיזון שהנו הורמון קטבולי עולה באופן משמעותי באימון קרוספיט אך רמתו בנשים אחר האימון יורדת לאט יותר לעומת גברים ולכך השפעה על ההתאוששות מהאימון.
2. אמנאוראה – במקרה זה מדובר על תופעה הקיימת רק אצל נשים ומאופיינת בהפסקת המחזור החודשי ובעיות פריון והורמונים שונים. הדבר קורה בעיקר שאחוז השומן נמוך במיוחד ונמצא מתחת למומלץ (למשל מתחת ל- 14%). במקרה זה המחזור החודשי עשוי להפסיק והבעיות ההורמונאליות – בדרך במקרה זה. באימוחני קרוספיט הדבר בהחלט עשוי לקרות ולכן חשוב להביא זאת בחשבון בטרם מבצעים אימונים בהיקף ועצימות כה גבוהים שייתכן שיביאו למצב של אמנאוראה שכמובן אינו חיובי.
3. שינוי שלילי אסתטי – מחד, אימוני קרוספיט מבצועים בעצימות מאוד גבוהה, מגוונים מאוד, בעלי מספר חזרות המפעיל את כלל מרכיבי השריר (כמו מיופיברילים, מיטוכנדרייה, גליקוגן, נוזלים שונים ועוד) , אך אם נבחין בנשים העושות קרוספיט, הן לא ממש שיא החיטוב והאסתטיקה (חלקן הגדול) כמו ספורטאיות רבות אחרות כגון: אתלטיות – קופצות לגובה, שחייניות, מתעמלות וכדומה. הייתכן? מסתבר שסוג האימון (אנאירובי עצים מאוד בעיקרו), מספר אימונים רב במהלך השבוע, מספר חזרות ואופי אימון הרלבנטיים ומתאימים להעלאת מסת השריר (היפרטרופיה) ועוד. לכך יש להוסיף את הצריכה החלבונית הגבוהה האופיינית במיוחד אצל העוסקים בקרוספיט והנה ניתן לראות נשים המתאמנות ברמה של ספורטאיות הישג ולא ממש יורדות במשקל ואחוז השומן, חלקן אנדומזומורפיות (מסת שריר גבוהה לצד מסה שומנית גבוהה). אם כך, חשוב להשכיל שלא תמיד אימון קרוספיט יביא לתוצאות המיוחלות אצל נשים וזאת להבדיל לחלוטין מההשפעה על גברים. או אז, ההשפעה הפיזיולוגית הנה חיובית לרבות העלאת מסת השריר, חילוף החומרים שעולה באופן משמעותי אצל הגברים תורם לשריפת שומן ולירידה במשקל בכלל והתגובה האנבולית לאימון נמצאת בהלימה למטרות של הגברים , הן מבחינת האימון ובוודאי מבחינה אסתטית.  
4. התזונה והשפעתה – אימונים אנאירוביים כה אינטנסיביים כפי שנהוג בקרוספיט בשילוב תזונה עתירת חלבון תשפיע באופן חיובי מאוד על מסת השריר. או אז נוכחות ההורמונים האנגוליים בדם עולה והפוטנציאל להעלאת מסת גוף רזה גוברת באופן ממשי. התזונה שהנה עשירה בחלבון וחלק אף ממתאמנים בסוג זה של אימון מאמצים תזונה פליאוליטית (כמו של האדם הקדמון העשירה במיוחד בחלבונים) הרי שהתמיכה במסת השריר הנה משמעותית במיוחד. בשל כך, אגב, שכיח לראות את אותן נשים שלעיתים בעלות מראה כמו של גברים מבחינת המסה השרירית, אחוז השומן הנמוך ואף ההתנהלות בעת התחרות. כמובן שהדבר תלוי לא מעט בנוכחות הטסטוסטרון שהנו ברמה גבוהה אצלן הרבה יותר מסוגי ספורט עממי אחר כמו אימון משקולות מסורתי, ריצות למרחקים ארוכים, שיעורי סטודיו שונים ועוד. נציין גם שימוש בתוספי מזון שונים שעושים בהם שימוש (כמו קריאטין, HMB) וכדומה שגם הם מעודדים עלייה של מסת השריר ומגבירים אפקט האימון. ושלא נדבר על סטרואידים אנבוליים…..
5. עצימות האימון והשפעתה – בקרוספיט, להבדיל מסוגי אימונים רבים, מרבית המתאמנים מבצעים את התרגילים השונים עד למצב של כישלון שרירי (מכונה ומוכר יותר באנגלית כ- Train to failure). אי לכך הפוטנציאל התקדמות באימון בכלל ושיפור התגובה האנבולית של השרירי – רבים הרבה יותר. זאץ בהשוואה למרבית אימוני הכוח הקיימים בהם מרבית המתאמנים לא מבצעים התרגילים השונים עד קצה יכולתם ולכן גם תהליכי פיצוי היסף באימון (תהליכי הבנייה מחדש) – פחות משמעותיים. לכך תורמת העובדה שבמהלך האימונים בכלל והתחרויות – בפרט של קרוספיט לכל מתאמן מלווה בן זוג או שופט אם מדובר בתחרויות שסופר כל חזרה או מטלה גופנית והדבר כשלעצמו מעלה את המוטיבציה של המתאמן והיכולת הגופנית הפוטנציאלית.
6. אורח החיים והשפעתו – מתאמנים בקרוספיט, סביר להניח שמקפידים על אורח חיים ספורטיבי באופן משמעותי יותר מאשר בסוגי ספורט עממי אחרים. כגון: שינה בעיתוי ובהיקף מתאימים, תפריט מאוזן קלורית, מספר אימונים מוקפד בהיקף ועצימות מתאימים ועם תוכנית אימונים מושכלת ועוד. גם להקפדה זו, המשמעותית בעיקרון, השלכות על העלייה המרשימה במסת הגוף הרזה הן לגברים וכמובן – אצל נשים.

לסיכום, העלאת מסת השריר אצל נשים המבצעות קרוספיט, נראות, שלעיתים גברית עד מאוד, טיפוסי גוף אנדומזומורפי אצל נשים ועוד בהחלט שכיחים במחוזות הקרוספיט ויש להביא זאת בחשבון. במידה ונשים שמתאמנות קבוע בקרוספיט מעוניינות להפחית את המסה השרירית ולהיראות 'נשיות יותר' (אחוזי שומן בטווח הממוצע, מסת שרירים מרשימה וגדולה פחות, מבנה גוף שונה ועוד) עליהן להתייעץ עם איש מקצוע רציני שיבנה תוכנית אימונים כוללת בה משולבים גם אימוני קרוספיט, אך לא רק גם אימונים אחרים מתאימים.