פעילות גופנית, על מנת שתשפיע באופן ממשי על הרכב הגוף בכך שיופחתו אחוזי השומן ובמשקל, יש צורך לבצע היקפים די גדולים של פעילות גופנית במהלך השבוע שעשויים להסתכם ב5 שעות ויותר. גם במקרה זה חשוב לציין יש להקפיד על תפריט המוגבל קלורית על מנת שלא תתרחש השמנה      
ספינינג, שיעורי עיצוב שונים הנערכים בסטודיו, הליכה, רכיבה על אופניים, שחייה, אימון בחדר הכושר, אימוני יוגה או פילאטיס ופלדנקרייז מהווים רק רשימה חלקית של סוגי ספורט עממי המבוצע על ידי רבבות אנשים ברחבי העולם ובד בבד – בישראל.
מטרות העוסקים בפעילות גופנית זו שונות ומגוונות כגון: שיפור מצב בריאותי, הפחתת אחוזי שומן, הפחתת משקל, העלאת מסת שריר, חיזוק כללי של הגוף, שיפור התנועתיות היומיומית (לדוגמה: אצל קשישים, כבדי משקל, נשים בהיריון, ילדים, בתהליך שיקום ועוד). מן הסתם מטרת האימון השכיחה ביותר הנה הפחתת משקל וירידה באחוזי השומן. מעניינת העובדה שלשם השגת מטרת אימון זו אנשים מוכנים להשקיע ממון וזמן רב. לעיתים, לשם ירידה של מספר קילוגרמים בודדים.

האם הפעילות הגופנית תורמת באופן משמעותי להפחתתמשקל ואחוזי שומן?
מדובר בשאלה מעניינת מיוחד שהתשובה עליה כלל וכלל לא פשוטה.
כשמדובר במתאמנים 'מן השורה' המבצעים בדרך כלל 4-2 אימונים בשבוע לא בטוח כלל שאימונים על בסיס קבוע יתרמו לירידה במשקל והפחתת אחוזי שומן ללא התערבות ממשית בתפריט התזונתי.
פעילות גופנית על מנת שתשפיע באופן ממשי על הרכב הגוף בכך שיופחתו אחוזי השומן ובמשקל יש צורך לבצע היקפים די גדולים של פעילות גופנית במהלך השבוע שעשויים להסתכם ב5 שעות ויותר. גם במקרה זה חשוב לציין יש להקפיד על תפריט המוגבל קלורית על מנת שלא תתרחש השמנה. ברם, פעילות בהיקף גדול יחסית המאופיינת בעיקר בפעילות אירובית עשויה בהחלט לתרום לירידה המיוחלת במסת הגוף השמן ואם יבוצעו אימונים מתאימים גם במסת השריר.
מעניינת העובדה שרבים מהמתאמנים מדווחים על היקפים יחסית גדולים של פעילות גופנית ולמרות הכול לא מתרחשת ירידה במשקל ובאחוזי שומן. מסתבר שבמרבית המקרים הדיווח מופרז ואינו תואם את מה שהתבצע בפועל. חשוב לציין שההמלצה אל ארגוני הבריאות העולמיים הנה ביצוע של חצי שעה פעילות גופנית לפחות 5 (!) פעמים בשבוע. במקרה זה הדגש מושם, בעיקר על פעילות אירובית אך כמובן שיש לשלב גם אימונים אנאירוביים (אימוני התנגדות מסוגים שונים).
              
בעת האחרונה נערכו מחקרים שבדקו את הקשר בין מידת הדיווח על הפעילות הגופנית להרזיה. אחד מהמחקרים נערך באנגלייה ובדק נשים. מסתבר שפעמים רבות נשים לא מורידות במשקל למרות שעל פני השטח נראה שהן מתאמנות הרבה. בפועל מסתבר כי הן לא מתאמנות קשה כפי שנדמה. המחקר השווה דיווחים סובייקטיביים של פעילות גופנית לדיווחים אובייקטיביים יותר וייחס זאת להבדלים בירידה במשקל של 50 נשים בעלות עודף משקל שהיו בתכנית שמירה על המשקל. 45% מהנשים העריכו יותר מדי את מידת הפעילות הגופנית שלהן, ואותן נשים חוו ירידת משקל נמוכה בצורה משמעותית לאחר 20 שבועות של תכנית שמירה על המשקל, לעומת נשים שדייקו בדיווחים שלהן או העריכו את הפעילות שלהן בצורה נמוכה יחסית.

על מנת לגרום לשינוי מהותי בהרכב הגוף בכלל ובמשקל הגוף – בפרט חשוב במיוחד להקפיד על משתנים כמו תדירות רבה דיה של פעילות גופנית, מידת אינטנסיביות גבוהה יחסית, התמדה בביצוע הפעילות הגופנית, הקפדה על תפריט המוגבל קלורית, שמירה על אורח חיים ספורטיבי {הימנעות מעישון, צריכת אלכוהול (יין ניתן לשתות במידה מדי יום – עדיף אדום)} ועוד. אילולא כן למרות ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע במהלך החיים לא בטוח כלל שניתן יהיה להשיג את מטרת האימון.
כאן המקום לציין את חשיבות התזונה בתהליך השגת מטרות האימון. ללא בניית תפריט מסודר (מומלץ כמובן על ידי איש מקצוע) יחול קושי להשיג מטרות אימון שכיחות. חשוב לזכור שכשמדובר בתזונה לא פחות חשוב מכמות המזון, סוגו. מזון שאינו איכותי ולא מתאים למתאמן באופן ספציפי לא יביא לתוצאות המיוחלות. שכיח להבחין במתאמנים הצורכים כמות קלוריות יומית שאמורה לגרום לירידה במשקל ובאחוזי השומן, אך הדבר לא מתרחש בשל סוג מזון שאינו המתאים ביותר לאותו סוג מתאמן.  אם כך, ניתן להבין שלא רק מספר הקלוריות הנצרכות לעומת מספר הקלוריות שנעשה בהן שימוש חשוב, אלא לא פחות – סוג המזון.

לסיכום, פעילות גופנית המתבצעת על בסיס קבוע תורמת רבות להשגת מטרות אימון רבות, אך יחד עם זאת חשובה תשומת הלב להקפדה יתרה על התפריט התזונתי שלו חשיבות מכרעת בכלל ולעוסקים בפעילות גופנית ברמות שונות – בפרט.
.