אצל העוסקים בספורט ברמות השונות (חובבני, מקצועי או מקצועני) חיזוק שרירי הבטן חשוב במיוחד בשל התנועתיות הרבה של הגו בעת הפעילות וכן בשל העומסים הרבים המופעלים על הגוף בכלל ועל מרכז הגוף ועמוד השדרה – בפרט.                                                                                  

על מנת שחיזוק שרירי הבטן יהיה אפקטיבי חשוב במיוחד לבצע תרגילים בהתאמה לסוג הספורט אחרת החיזוק לא ממש יהיה אפקטיבי דיו לשם מילוי התפקידים הכה חשובים המוטלים על שרירי הבטן וזוקפי הגו כאחד חיזוק שרירי הבטן אצל העוסקים בספורט חובבני-מקצועני  מאת: ד"ר איתי זיו
הגנה על איברים פנימיים, הגברת הלחץ התוך בטני והקטנת העומסים על האזור המותני, השפעה חיובית על האסתטיקה הגופנית בכלל ושל אזור הגו (בחלקו הקדמי בעיקר) , סיוע בתהליך הנשימה, תרומה ליציבה תקינה (תוך שמירה על עקומות עמוד השדרה), תנועתיות של הגו והאגן (כפיפה, כפיפה צדית) מהווים עיקר תפקידם של שרירי הבטן שהנם ארבעה במספר.
1. הישר ביטני – .Rectus Abdominis
2. האלכסוני-חיצוני  – External Oblique.
3. האלכסוני-פנימי – Internal Oblique.
4. הרוחבי ביטני – Transversus Abdominis.   לכל סוגי האוכלוסייה חשובים שרירי בטן חזקים ואצל העוסקים בפעילות גופנית בכלל ובספורט מקצועי או מקצועני – בפרט. תרגול נאות של שרירי הבטן עשוי לסייע לתפקוד טוב יותר של הגוף. האזור המותני הנו האזור היחיד בגופינו שמכיל איברים חיוניים אך אינו מוגן על ידי עצמות. חלק מאיברי חלל הבטן והאגן הם איברים ניידים, שאינם אחוזים, או אחוזים חלקית, באמצעות רצועות ורקמות רכות אחרות. שרירי הבטן מהצד הקדמי של הגו 'מהדקים' איברים אלה למקומם. תמיכה רופפת שאינה חזקה דיה, עלולה לגרום לתזוזת האיברים הללו ולפגיעה בתפקודם התקין. בנוסף, רפיון שרירי הבטן משפיע על המראה האסתטי וכן גם על העומסים המופעלים על האזור הבטני.   הבטן הנה מרכז הגוף ולכך יש השפעה ישירה על היציבה, על ההליכה ולמעשה על כל פעילות גופנית. לאותם אנשים שהנם כבדי משקל יותר מן הממוצע ופעילותם הגופנית, ולעיתים אף היומיומית מוגבלת מאוד, שרירי בטן רפויים ושומן רב המצטבר באזור הבטן עלולים לגרום לשינוי במנח הגוף ולגרום ללחץ על עמוד השדרה והתוצאה: כאבים באזור הגב התחתון.
5. אצל העוסקים בפעילות גופנית, מקצועית או מקצוענית חשוב מאוד לתרגל ולחזק את שרירי הבטן, במיוחד את השרירים העמוקים המכונים – Core Muscle. כמו כן חשוב במיוחד לחזק את הקבוצה הנגדית – זוקפי הגו. דוגמה לשרירים עמוקים שנודעת חשיבות רבה לחיזוקם: בשרירי הבטן: הרחב ביטני – Transversus Abdominis  ואילו בקבוצת זוקפי הגו: ה- Multifidius. אצל העוסקים בספורט ברמות השונות (חובבני, מקצועי או מקצועני) חיזוק שרירי הבטן חשוב במיוחד בשל התנועתיות הרבה של הגו בעת הפעילות וכן בשל העומסים הרבים המופעלים על הגוף בכלל ועל  מרכז הגוף ועמוד השדרה – בפרט.   על מנת שחיזוק שרירי הבטן יהיה אפקטיבי חשוב במיוחד לבצע תרגילים בהתאמה לסוג הספורט אחרת החיזוק לא ממש יהיה אפקטיבי דיו לשם מילוי התפקידים הכה חשובים המוטלים על שרירי הבטן וזוקפי הגו כאחד. חשוב לציין שלא בכל תרגיל המתבצע  בחדר הכושר, בסטודיו וכדומה השרירים העמוקים פועלים באופן משמעותי. הדבר תלוי רבות בסוג התרגיל, מנח הגוף בעת ביצוע התרגיל (למשל, שכיבה, ישיבה, עמידה, הטיית גו וכדומה) וכן גם באמצעות מה מתבצע התרגיל: מכונה ייעודית, פולי תחתון, פולי עליון, Smith machine וכדומה. בתרגילים המבוצעים עם מכונה ייעודית לקבוצות השרירים השונות, למשל, יופעלו באופן מועט יחסית את השרירים המייצבים לעומת ביצוע תרגילים עם משקולות יד, מוט או אף פולי תחתון או עליון.   חשוב לציין שבמעגלי החיים הזנחה עקיבה של השרירים המייצבים- העמוקים המתבטאת בהפעלה מועטה שלהם, ישיבה רבה במהלך היום, ביצוע פעילות גופנית ויומיומית מועטות מדי אינה מומלצת כלל וקשורה לבעיות תפקודיות מסוגים שונים.
יחסי הגומלין בין קבוצת כופפי הירך (השריר העיקרי ה-Iliopsoas)       לבין שרירי הבטן
בעת ביצוע תרגילים המיועדים לשרירי הבטן המתבצעים במישור החזיתי- קורונלי (לדוגמה: כפיפת גו בשכיבה) או במישור האופקי (לדוגמה: בשכיבה – כפיפת גו באלכסון מרפק ימין לברך שמאל ולהיפך) קבוצת כופפי הירך פועלת כמייצבת (מקבעת) של מפרקי אגן-עמוד שדרה. כאן המקום לציין שכופפי הירך הנה קבוצת שרירים דומיננטית במיוחד ונמצאת בשימוש יומיומי אצל המתאמנים 'מן השורה' ואצל העוסקים בספורט ברמות השונות. בחלק גדול מהמקרים הוא חזק במילא ואין צורך לחזקו עוד למעט ספורטאים בענפי ספורט מסוימים שנדרשים להפעלה רבה של קבוצת שרירים זו כגון: רוכבי אופניים, אומניות לחימה, התעמלות מכשירים וכדומה. רבים מחזקים קבוצת שרירים זו שלא ביודעין בעת חיזוק שרירי הבטן והדבר עלול להוביל  לחיזוק יתר של קבוצת שרירים זו וחוסר איזון באזור האגן ועמוד השדרה המותני. אם כך חשוב שמיוחד לתרגל נכון את נכון של שרירי הבטן יגרום להפעלה ישירה של ה-Iliopsoas והחמצת המטרה שלשמה מבוצעים תרגילים אלה. יש להקפיד על מנח גוף תקין בעת ביצוע התרגילים לחיזוק שרירי הבטן על מנת שייעוד התרגיל וקבוצת השרירים המיועדת לגירוי (שרירי הבטן) לא ישתנו.
למותר לציין שההמלצה לחיזוק כופפי הירך מתאימה בעיקר לספורטאים הזקוקים לתבניות פעולה זהות לביצוע הספורטיבי בענף בו הם עוסקים (דיון על כך ייערך במסגרת אחרת).
התרגילים המומלצים לעוסקים בספורט ברמות השונות
כאמור, על מנת לחזק באופן אפקטיבי את שרירי הבטן חשוב במיוחד להתאים את התרגיל לסוג הספורט. מעניינת העובדה שלעיתים העוסקים בספורט (חובבני, מקצועי או מקצועני) לא תמיד מבצעים תוכנית חיזוק מתאימה. לדוגמה, שחקן כדורגל, כדוריד, כדורעף, כדורסל, רץ למרחקים ארוכים, גולש סקי מקצועי נדרשים לחזק את שרירי הבטן (וזוקפי הגו) באופן משמעותי בשל התנועתיות הרבה של עמוד השדרה במרחב. כפיפת הגו לפנים, לאחור, הצידה, בסיבוב (רוטציה) ועוד. האם במקרים אלה נמליץ על ביצוע תרגילים לחיזוק שרירי הבטן בשכיבה (לדוגמה – תרגיל כפיפת גו – Curl up) ? לא בטוח.   על מנת לשפר יכולת תנועתית ייחודית של מתאמן 'מן השורה' ובפרט אצל ספורטאי יש לחזק את השריר או קבוצת השרירים באופן ספציפי המתאים לסוג הספורט בו הוא עוסק. במידה ויבוצעו תרגילי חיזוק שאינם ספציפיים ובהלימה למטרת המתאמן וסוג הספורט בו הוא עוסק השיפור יהיה זניח. ניתן להציג דוגמה נוספת לכך משחקן כדורסל או כדורעף המעוניינים לשפר את הניתור האנכי. במידה ויבחרו בתרגילים המתבצעים בשרשרת תנועתית פתוחה לחיזוק פושטי הברך (Quadriceps) – למשל, בתרגיל 'פשיטת ברכיים בישיבה עם  מכונה ייעודית' ההשפעה על הניתור לא משמעותית במיוחד, אך במידה ואותו שחקן יבצע את התרגיל בשרשרת תנועתית סגורה (למשל, תרגיל הסקווט) הרי שבמקרה זה יש התאמה לסוג הספורט ולפונקציה אותה הוא מעוניין לשפר. עניין אחר הנו סוג הכיווץ (איטי, מתפרץ וכדומה) שיידון בהזדמנות אחרת.   אם כך, חיזוק אפקטיבי של שרירי הבטן לספורטאי מכול ענף ספורט חשוב שייעשה בהתאם לסוג הספורט ובמנחי גוף מגוונים לרבות: עמידה, הטיית גו, שכיבה על הצד, בעמידת 6, בתליית גוף, תוך כדי רוטציה של עמוד השדרה, בעמידת 4 (על הברכיים), כנגד פולי עליון או אמצעי, עם התנגדות של בן זוג, על גבי כדור פיטבול במנחי גוף שונים, כגון: גשר קדמי, בשכיבה על הצד, בשכיבה על הגב, בתליית גוף באמצעות מתקן מתח או מקבילים ועוד. באמצעות כך ניתן לחזק את השרירים באופן ייחודי המתאים לספורטאי ויקנה את ההגנה והתמיכה הרצויה ועשוי גם להשפיע על היכולת  הספורטיבית במשחק הכדורגל או הכדורסל ולהשפיע על חיזוק שרירי הבטן וזוקפי הגו באופן המתאים לסוג הספורט.   נוסיף ונאמר שככל שמספר השעות המוקדשות לפעילות ספורטיבית רב יותר (ספורטאים מקצוענים עשויים להתאמן למעלה מ- 20 שעות בשבוע) חשוב יותר לבצע אימוני כוח פונקציונלי על בסיס קבוע תוך הפעלת השרירים התנועתיים והמייצבים כאחד וזאת על מנת למקסם את תוצאות הספורטאי ככל שניתן. אזי, יושם דגש רב לחיזוק שרירי כופפי עמוד השדרה (שרירי הבטן) ופושטי עמוד השדרה (זוקפי הגו) השטחיים והעמוקים גם יחד.
המינונים לחיזוק שרירי הבטן אצל העוסקים בספורט חובבני ומקצועני
אימון לחיזוק שרירי הבטן אצל העוסקים בספורט חובבני, מקצועי או מקצועני אינו זהה במרבית המקרים. הסיבות לכך הן רבות והעיקריות שבהן הן: מספר שעות האימון השבועי, סוג הספורט, מטרת המתאמן, הוותק באימון, היכולת הספורטיבית של המתאמן ועוד. בקווים כלליים ניתן לציין שאחד מהמשתנים העיקריים שיש לקחת בחשבון הנה מידת מעורבות שרירי הבטן בסוג הספורט ורמת הספורטאי. אם כך תדירות חיזוק שרירי הבטן לשחקן כדורעף חובבן המתאמן 3 פעמים בשבוע בקבוצת כדורעף אינו דומה כלל לשחקן כדורסל מקצוען המתאמן 12 יחידות אימון בשבוע. לפיכך, ספורטאים מקצוענים מספר רב של יחידות אימון בשבוע עשויים לבצע תרגילים ספציפיים לחיזוק שרירי הבטן 4-3 פעמים בשבוע ולעיתים אף יותר ואילו ספורטאים המבצעים מספר מועט של אימונים שבועי עשויים לבצע 2-1 פעמים בשבוע תרגילים לחיזוק שרירי הבטן.   נקודה נוספת הנה העצימות והנפח של התרגילים המבוצעים. ספורטאים ברמה גבוהה מבצעים תרגילים באיכות גבוהה במיוחד ואילו ספורטאים חובבנים מבצעים את התרגילים אימונים