על פי הממצאים, בקרב השחקנים בדימוס צפיפות העצם הייתה גבוהה בצורה משמעותית בעמוד השדרה, עצמות השוקיים והירך, אך לא נראה הבדל ביניהם לבין קבוצת הביקורת בעצמות החישור פרישה מקריירה והשפעתה על צפיפות העצם. 
קריירה במשחק כדורגל עשויה להימשך 25 שנה ואף יותר. במהלך התקופה בה משחקים כדורגל ישנה השפעה חיובית על מסת העצם. הסיבה לכך הנה שכדורגל הנו משחק המאופיין ב- IMPACT (מכונה בעברית "הלמות הכוח") ומתייחס לניתוק קבוע של כף הרגל מהקרקע בעת הפעילות הגופנית באופן קבוע. אמנם צפיפות העצם מגיל 30 בקירוב כמעט ולא ניתנת לשיפור נוסף ואז ניתן לשמר את מסת העצם שהושגה עד כה. לפיכך לספורטאים העוסקים בכדורגל יתרון ממשי בהיבט זה. נוסיף ונאמר שניתן להשפיע על העלאת צפיפות העצם מגילאים צעירים וזו תלויה במכלול משתנים כגון: גנטיקה, העיסוק בפעילות גופנית, התזונה, חשיפה במידה מסוימת לשמש (בשל הקליטה של ויטמיןD ) ועוד. אם כך, נשים שעוסקות בפעילות גופנית הכרוכה ב- Impact נהנות מהשפעה חיובית על צפיפות העצם עד גיל מסוים והדבר חשוב עד מאוד לשם הפחתת הסיכון ללקות במחלת האוסטיאופורוזיס הנפוצה במיוחד אצל נשים בגילאים מבוגרים יחסית. מחקר שנערך באוניברסיטת טרקיה בטורקיה ( Trakya University, Edirne, Turkey) בדק צפיפות עצם באזורים מסוימים בגוף אצל שחקני כדורגל שפרשו על מנת להעריך את השפעת הפרישה מכדורגל על צפיפות העצם. המחקר השווה את צפיפות העצם באזורי שלד שונים בגופם של 24 שחקני כדורגל מקצועיים שפרשו (מדובר בבני 70 ומטה שפרשו לפני 10 שנים לפחות), לעומת 25 אנשים לא אתלטיים במהלך המחקר נמדדו התכונות הדמוגרפיות (הסביבתיות), רמת הפעילות והרגלי התזונה של הנבדקים. כמו כן הייתה התייחסות לקריירת הכדורגל המקצועית של קבוצת השחקנים בדימוס. צפיפות העצם נמדדה בעצם השוק, בעמוד השדרה, עצם הירך ועצם החישור (רדיוס – Radius: העצם החיצונית והקצרה יותר של האמה) תוך השוואה בין 2 הקבוצות.
על פי הממצאים, בקרב השחקנים בדימוס צפיפות העצם הייתה גבוהה בצורה משמעותית בעמוד השדרה, עצמות השוקיים והירך, אך לא נראה הבדל ביניהם לבין קבוצת הביקורת בעצמות החישור.
מסקנות: לשחקני כדורגל מקצועיים בדימוס יש צפיפות עצם גבוהה יותר באזורים שלדיים דחוסים יותר.
ברם, מומלץ שלאחר הפרישה ישמרו שחקני הכדורגל על אורח חיים פעיל על מנת לשמר מסת עצם גבוהה ככל שניתן במעגלי החיים ובפרט – בגיל המבוגר – קשיש, מה שיסייע להם ליהנות מאיכות חיים טובה יותר.

מאת: ד"ר איתי זיו