נמצא שנישואין יציבים מגנים על בני הזוג ממוות מוקדם וממחלות ותורמים לבריאות הילדים של הזוג. בנוסף, נמצא כי זוגות נשואים החיים בעוני נהנים מבריאות טובה יותר משל אנשים באותה רמה סוציואקונומית שהם גרושים, רווקים או אלמנים ההשפעה של גירושין על הכושר הגופני ………… מאת: ד"ר איתי זיו
שינוי במקום העבודה בארץ או בחו"ל, שינוי במקום המגורים, החלפת מקום עבודה, שינוי באורח החיים, שינוי בחברה עימה נמצאים בקשר, פרידה מבן זוג, גירושין או נישואין, טרגדיות אישיות ועוד מהווים רק רשימה חלקית של מצבים שונים המתרחשים במעגלי החיים. מעניינת העובדה שמצבים אלה ואחרים משפיעים רבות על האיזון הנפשי וכתוצאה מכך חלים, במקרים רבים, שינויים באורח החיים, איכות החיים, השמנה, הרזיה, בריאות, חולי ועוד.   לא אחת השינוי למשל, בהרכב הגוף ( עלייה באחוזי השומן או ירידה בהם) הנו תהליך ארוך ומתמשך ולא תמיד מקבל האדם משוב מיידי אודות השינוי. לאחר תקופת זמן של שבועות או חודשים הוא 'מופתע' לדעת מהשינוי שחל לרעה (או לטובה) והדבר עשוי להסתכם בקילוגרמים רבים וצמצום או העלאת היקפים. מחקרים מראים שלמצב האישי של האדם (נשוי, גרוש וכדומה) ישנה השפעה על פרמטרים כגון: הרכב הגוף, משקל, היקפים וכדומה.   במחקר שנערך במרפאת קופר, דאלאס, טקסס שבארצות הברית נבדק השינוי בסטאטוס הזוגי והכושר הגופני של נשים וגברים. המחקר נערך בין השנים 1987-2005, וכלל כ- 8,900 מבוגרים, בני 40-50. בדיקת מעקב התקיימה 3 שנים מתום המחקר. קבוצת הניסוי כללה 6,900 אנשים וקבוצת הביקורת כללה כ- 2,000 אנשים. הקטגוריות הזוגיות היו: מרווק לנשוי, מנשוי לגרוש, מגרוש לנשוי והן נבדקו בתחילת המחקר ושלוש שנים לאחר סיומו על ידי דיווח של המשתתפים על מצבם הזוגי. הכושר הגופני נמדד ע"י צריכת חמצן מקסימלית בזמן אימון מקסימלי על מסילה. כמו כן נמדדו שינויים ב- BMI*, מידת הפעילות הגופנית, עישון, צריכת אלכוהול ומחלות כרוניות רציניות. מהשוואה בין קבוצות הביקורת לניסוי נמצא כי המעבר מסטטוס רווק לנשוי כלל הפחתה של הפעילות הגופנית אצל נשים וגברים כאחד ועוד שגירושין הביאו לעליה בכושר הגופני של גברים. החוקרים הסיקו שהמעבר מסטטוס רווק לנשוי או מגרוש לנשוי מביא לירידה במידת הפעילות הגופנית, בעוד גירושין גורמים לעליה ברמת הכושר הגופני אצל שני המינים.   
BMI (Body Mass Index) – מדד המסייע לאמוד את היחס בין הגובה והמשקל של הנבדק  על ידי שילוב של שניהם (משקל: גובה בריבוע). נוסחה זו מתאימה עבור מבוגרים מעל גיל 20 (לילדים ובני נוער נהוג להשתמש בטבלאות אחרות). נוסיף ונאמר שככל שרמת ה- BMI האדם מוגדר כסובל מעודף משקל גבוה יותר. השימוש ב- BMI שכיח ועשוי להיות יעיל כשבודקים קבוצות, אך אינו מתאים לאנשים העוסקים בספורט אינטנסיבי על בסיס קבוע, ספורטאים או לאנשים בעלי מסת שריר גבוהה במיוחד. לפיכך, אם נערוך בדיקת BMI למפתח גוף או לספורטאי כוח, נקבל שייכות לאוכלוסייה בעלת השמנה חולנית למרות שאחוזי השומן בגופם נמוכים ומסת שריריהם גדולה. במקרים הללו המדד החשוב לבדיקת ההשמנה הנו הערכת אחוז השומן.

במחקר נוסף שנערך במחלקה לרפואה בריגהם ובית החולים לנשים ובית הספר לרפואה של הרווארד בבסוטון (Channing Laboratory, Department of Medicine, Brigham and Women's Hospital and Harvard Medical School, Boston, MA, USA) נבדקה ההשפעה של נישואין על הדיאטה ושאר מדדי בריאות בקרב נשים בארה"ב
על פי המחקר נמצא שתוחלת החיים של אנשים נשואים ארוכה יותר ובאופן כללי הם יותר בריאים. מחקר זה בודק את ההשפעה של שינוי סטטוס זוגי על הבריאות. המחקר התמקד ביותר מ- 80,000 נשים בנות 46-71 ונערך בין השנים 1992-1996. מסתבר שבהשוואה לנשים שנותרו נשואות, נשים שהתגרשו חוו ירידה ב- BMI ונשים שהתאלמנו חוו ירידה מועטה יותר ב- BMI. מכאן ניתן להסיק שנשים שהתגרשו חוו ירידה מהותית יותר ב- BMI, הן החלו לעסוק בפעילות גופנית אינטנסיבית יותר (בממוצע – שעה וחצי יותר לשבוע ביחס לנשים שנותרו נשואות). כמו כן, הוכח בהשוואה לנשים הגרושות שנשים שנישאו בשנית חוו עליה קטנה ב- BMI.   על פי המחקרים הללו שינויים במצב האישי משפיעים באופן ישיר על מדדים בריאותיים שונים. שינוי חיובי בהרכב הגוף – עליה במסת השריר, ירידה באחוזי השומן, שיפור הכושר הכללי – האירובי והאנאירובי משפיעים באופן ישיר על המצב הבריאותי לדוגמה: הפחתת לחץ הדם במנוחה, איזון רמת הסוכר, שיפור ברמת הכולסטרול, העלאת צפיפות העצם (או האטה באיבוד המינרלים שבה), שיפור יכולת אירובית ועוד. לראייה קיים קשר ישיר בין גוף לנפש.   האם נישואין משפיעים על הבריאות הפיזית?
נמצא שנישואין יציבים מגנים על בני הזוג ממוות מוקדם וממחלות ותורמים לבריאות הילדים של הזוג. בנוסף, נמצא כי זוגות נשואים החיים בעוני נהנים מבריאות טובה יותר משל אנשים באותה רמה סוציואקונומית שהם גרושים, רווקים או אלמנים. כמו כן, נמצא כי מצבו של אדם, גבר או אישה, בגיל 48 (גרוש, נשוי, רווק או אלמן) מנבא היטב אם הוא יחיה למעלה מגיל 65 או ימות מוקדם. לגברים גרושים סיכוי של 65% בלבד, לעומת סיכוי של 90% לגברים נשואים לחיות מעל גיל 65. לאישה שמעולם לא נישאה סיכוי של 80% לעבור את גיל 65, לעומת 95% – לאישה נשואה. לסיכום, בטרם מחליטים להתגרש חשוב לקרוא את המאמר שוב….