המחקר הראשון נערך על שש דיביזיות בינלאומיות של נשים בריצות ארוכות וקרוס-קאנטרי. נמצא כי הוראות ורבליות המתמקדות בטכניקת ריצה שניתנו כחמש דקות לפני הריצה היו אפקטיביות יותר באופן משמעותי לעומת אמירות מוטיבציה שניתנו באותה מסגרת זמן  ההשפעה של אימוני יוגה קצרים ומשימות מוטיבציה על רצים למרחקים מאת: ד"ר איתי זיו
בשנים האחרונות  עלתה המודעות, לאימוני יוגה באופן משמעותי. מדובר בתרגול כוללני ומקיף המורכב גם מתרגול תנוחות פיזיות או פעילות פיזית בעלת אופי ייחודי שהתפתחה לפני אלפי שנים בהודו.   היוגה כוללת מספר סגנונות בהם המתאמן מתרגל תנוחות שונות, אך השיטה, דרך הביצוע והמטרה שמאחורי התרגילים – משתנות. חשוב לציין שהמטרה של כל סגנונות היוגה כעקרון זהה ומה שמבחין ומגדיר בין הסגנונות הוא בעיקר הדגשים בתרגול, והמידה בה הם מכילים את מגוון ההיבטים של היוגה.
במחקר שנערך באוניברסיטת נבאדה, לאס וגאס בארצות הברית ( University of Nevada Maryland (USA נבדקה ההשפעה של אימוני יוגה ועידודי מוטיבציה על 90 תיכוניסטים הרצים למרחקים ארוכים. נמצא כי הצהרות חיוביות עצמיות משפיעות לטובה על אימוני אתלטיקה על ידי העלאת המוכנות הפיזיולוגית, השראה של מאמץ גבוה יותר ועל ידי יצירת מצב רוח טוב ובטחון גבוה. עם זאת, לא נחקר אילו שיטות להעלאת המוטיבציה הן היעילות ביותר בקרב ספורטאים מתחומים שונים.
שני מחקרים לגבי ריצות ארוכות בדקו את היעילות של אימוני טרום-ריצה ששילבו מסרי מוטיבציה לאתלטים. המחקר הראשון נערך על שש דיביזיות בינלאומיות של נשים בריצות ארוכות וקרוס-קאנטרי. נמצא כי הוראות ורבליות המתמקדות בטכניקת ריצה שניתנו כחמש דקות לפני הריצה היו אפקטיביות יותר באופן משמעותי לעומת אמירות מוטיבציה שניתנו באותה מסגרת זמן. שתי ההתערבויות הנ"ל הביאו לשיפור משמעותי בריצה לעומת קבוצת הביקורת.
המחקר הנוכחי מתבסס על תוצאות אלו ובודק 90 תיכוניסטים הרצים ריצות למרחקים – קרוס-קאנטרי.  תרגול יוגה בקרב אתלטים הפך לפופולארי לאחרונה. הוא משפיע לחיוב על הגמישות בנשימות, הרפיית השרירים, מצב הרוח והרגיעה. בניסוי ללא קבוצת ביקורת מצאו כי המשתתפים, שתרגלו יוגה במשך 6 שבועות, הראו שיפור ביכולת האנאירובית. המחקר הנוכחי מנסה לבדוק את ההשפעה של תרגול יוגה על שיפור הביצועים של הרצים:
90 התלמידים העבירו את נתוניהם האישיים, כולל מין, גיל, מוצא אתני ורקע על הרגלי הריצה שלהם למרחקים ארוכים. הם התבקשו לרוץ של מייל אחד במהירות המרבית שלהם לאחר חימום שגרתי של 20 דקות (מתיחות וריצה על מדרגות). מיד לאחר ריצת הניסיון המשתתפים קיבלו 40 משפטי מוטיבציה כמו – "אתה הולך להיות הכי טוב היום", ששימשו גם במחקרים קודמים. הם דרגו כל משפט בסקלה של 1-5 (5 = המשפט שמקנה את המוטיבציה המרבית). המשפט הכי אהוד על כל משתתף נבחר לשימוש, במידה ואותו משתתף יהיה בקבוצת המוטיבציה.  לאחר שבוע חולקו המשתתפים ל-3 קבוצות שכל אחת תבצע 20 דקות לפני הריצה הבאה אחד מהבאים:    1. כרטיס ועליו המשפט הנבחר על ידי המשתתף כמחדיר הכי הרבה מוטיבציה. משתתפי הקבוצה נתבקשו להשתתף במספר פעילויות הכוללות השמעת המשפטים שלהם, למשל:  ליצור מעגל כשכל פעם אחד מהם יצעק את המשפט שלו, במשך דקה. לאחר מכן הם התמסרו בכדור תוך כדי אמירת המשפטים שלהם במשך 20 דקות. 2. תרגול יוגה: כלל 11 תנוחות בסיסיות של יוגה אסאנה במשך 20 דקות. 3. ביקורת: עשו את החימום הרגיל שלהם לפני הריצה ותוך כדי נשאלו שאלות למשל: "איך אתה מרגיש", "מתי רצת מהר במיוחד" וכו'. לאחר מכן יכלו המשתתפים לעשות כמה דקות של החימום הרגיל שלהם ויצאו לריצת מייל אחד. כשסיימו, לא יידעו אותם על זמני הריצה שלהם והם ענו על שתי שאלות:    1. "עד כמה לדעתך ההתערבות תרמה לריצה בדירוג של1-5?". חברי הקבוצה ששמעו משפטי עידוד ומוטיבציה חשבו שההתערבות תרמה להם יותר מחברי קבוצת היוגה והביקורת. חברי קבוצת היוגה הראו שיפור ניכר בביצועי הריצה לעומת קבוצת הביקורת. 2. "עד כמה אתה מרוצה מההתערבות בדירוג של 1-5?". המשתתפים בתרגול היוגה והמשתתפים בקבוצת משפטי המוטיבציה דרגו את מידת שביעות הרצון שלהם מההתערבות בצורה דומה והיו מרוצים יותר מקבוצת הביקורת.
תוצאות:  הרצים שעשו משימת מוטיבציה שיפרו את זמני הריצה שלהם משמעותית לעומת שתי הקבוצות האחרות. עם זאת, הרצים שתרגלו תנוחות של יוגה הראו שיפור בריצה לעומת קבוצת הביקורת, אם כי פחות משמעותי משל הרצים שעשו משימות מוטיבציה. הרצים שעשו אחת מההתערבויות שיתפו פעולה באותה מידה ודיווח על הנאה מרובה יותר מהריצה לעומת קבוצת הביקורת.
מסקנות:  לפי התוצאות, משפטי המוטיבציה שיפרו משמעותית את ריצת המייל של המשתתפים, תרגול היוגה שיפר בצורה פחותה יותר. עם זאת, יש לשער כי תרגול יוגה במשך מספר שבועות לפחות יהיה יעיל יותר מאשר התרגול הקצר שעשו המשתתפים 20 דקות לפני הריצה. תרגול היוגה מסייע למודעות גבוהה יותר לנשימות בכלל ובעת הפעילות הגופנית – בפרט. ברם חשוב לציין שסביר להניח שלא רק תרגול ארוך יותר היה מניב תוצאות מרשימות יותר אלא גם תרגול כוללני יותר הכולל היבטים המשפיעים על ההכרה והינם כל כך מרכזיים בתרגול היוגי כגון, טכניקות הריכוז, החשיבה החיובית, השימוש בדימויים והנשימה.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2491926/?tool=pmcentrez