ההבדלים הפיזיולוגיים בין כדורגל נשים לכדורגל גברים

נשים מאופיינות בשרירי שלד חלשים לעומת גברים. ברם, גם שרירי הליבה (מכונים שרירי ה- Core וכוללים את שרירי הבטן וזוקפי הגב העמוקים ושרירים נוספים) חלשים יותר אצל נשים. שרירים אלה חשובים במיוחד בעת ביצוע תנועות יומיומיות וספורטיביות כאחד. כמו כן, שרירי ליבה חזקים קשורים לשיפור ביכולות הספורטיביות בכלל ואצל שחקני כדורגל – בפרט. ברם, חולשה של שרירים אלה עלול לגרום לעלייה במספר הפציעות  כדורגל נשים משוחק מזה שנים רבות ולאחרונה הפופולאריות של משחק זה עלתה באופן ממשי. חוקי המשחק של כדורגל נשים וכדורגל גברים למעשה זהים אך אם נתעמק ונתבונן בתמונה הכוללת נבחין שקיימים עשרות רבות של הבדלים בין משחק הכדורגל של נשים לעומת משחק הכדורגל אצל גברים בהיבטים, פיזיולוגיים, אנטומיים ואף סוציולוגיים.
בתחילת המאה ה-21, כדורגל נשים  (בדומה לכדורגל הגברים), התמקצע וגברה הפופולאריות שלו באופן משמעותי ונמכרו למשחקים השונים מאות אלפי כרטיסים וכיום נחשב כדורגל הנשים לאחד משלושת ענפי הספורט הפופולאריים בעולם. למותר לציין שדרגת השכר בין נשים וגברים רחוקה משוויון אך גם בתחום זה חלה עלייה בשנים האחרונות והכוכבות הגדולות בספורט זה מרוויחות יותר מהמקובל לפני עשור, למשל.
אנקדוטה מעניינת במיוחד הנה שאף כשמדובר במדיה כמו אינטרנט, כשלוחצים על מילות החיפוש במנוע החיפוש גוגל  (נכון לחודש יולי 2011) את צמד המילים: כדורגל נשים,  עולות 1,500,000 תוצאות ואילו שלוחצים על צמד המילים כדורגל גברים עולות 1,070,000,000 תוצאות!!!! קרי, כדורגל גברים מוזכר ברשת האינטרנט בערך פי מליון מאשר כדורגל נשים. ופה רק ההתחלה….

במאמר זה נציין את ההבדלים העיקריים הפיזיולוגיים ובהמשך (בהזדמנות אחרת), נזכיר את השאר.
• כוח פיזי באופן כללי – הכוח אצל גברים רב באופן משמעותי לעומת נשים ולכך השלכות בספורט כמו כדורגל המאופיין מיכולת אירובית ואנאירובית כאחד. לפיכך, כשמדובר בביצוע מאמצים קצרים ועצימים לגברים יש יתרון ממשי לעומת הנשים.
• חוזק השרירים התנועתיים והמייצבים – נשים מאופיינות בשרירי שלד חלשים לעומת גברים. ברם, גם שרירי הליבה (מכונים שרירי ה- Core וכוללים את שרירי הבטן וזוקפי הגב העמוקים ושרירים נוספים) חלשים יותר אצל נשים. שרירים אלה חשובים במיוחד בעת ביצוע תנועות יומיומיות וספורטיביות כאחד. כמו כן, שרירי ליבה חזקים קשורים לשיפור ביכולות הספורטיביות בכלל ואצל שחקני כדורגל – בפרט. ברם, חולשה של שרירים אלה עלול לגרום לעלייה במספר הפציעות.
• כמות ההורמון הגברי טסטוסטרון – הורמון זה נמצא למעשה בשני המינים אך כמותו אצל נשים הנה כעשירית לעומת גברים. ריכוז גבוה דיו של הורמון זה משפיע על תהליכים פיזיולוגיים רבים ולמעשה יוצר גם את ההבדלים האנאירוביים בין נשים וגברים. מעניינת העובדה שגם מצבים נפשיים מעלים את רמת הטסטוסטרון באופן משמעותי. לראייה ניתן לציין שאף אצל אוהדי כדורגל נמצא בקטעים מסוימים במשחק רמות טסטוסטרון גבוהות מהממוצע.
• גודל בית החזה – אצל נשים בית חזה קטן יותר ופחות שטח פנים של מערכת הריאות לעומת גברים. הדבר על יכולת תפקוד ריאות פחות טובה אצל נשים.
• הרכב הגוף – היחס בין המסה השומנית למסה השרירית משפיע במיוחד על יכולות ספורטיביות במיוחד במאמצים עצימים כמו בכדורגל. אצל נשים אחוזי השומן רבים יותר לעומת גברים והדבר משפיע הן על התנועתיות במגרש (איטית יותר) ואף השלכות על הדיוק בו מבוצעות התנועות והתרגילים השונים. למותר לציין שכיום נהוג לעשות שימוש במדדים של הרכב הגוף הנחוץ בהתאמה לסוג הספורט. אצל ספורטאים אחוז השומן הנו במרבית מקצועות הספורט מתחת לממוצע.
• ריכוז הורמון הקורטיזון (שהנו הורמון קטבולי – מפרק) – נמצא בריכוז דומה בדמם של הגברים והנשים אך לאחר ביצוע אימונים אנאירוביים כמותו פוחתת בקרב הגברים ואילו אצל הנשים נשאר הירידה הנה איטית במיוחד, עובדה המשפיעה על התאוששות טובה יותר של הגברים לעומת הנשים בתגובה לאימונים אנאירוביים עצימים.
• פציעות ספורט – פציעות ספורט מסוימות שכיחות משמעותית יותר אצל שחקניות כדורגל לעומת שחקני כדורגל. למשל, כשמדובר בקרע ברצועה הצולבת הקדמית (ACL) מספר הפציעות אצל שחקניות כדורגל הנו 6-4 יותר מאשר אצל הגברים.
• מבנה אנטומי – אצל נשים אגן רחב יותר לעומת גברים. הדבר משפיע באופן עקיף על העומס המופעל על מפרק הברך ועל תפקודה. מכאן גם העלייה בהיארעות לפציעות.
• חוסר איזון שרירי בין קבוצת פושטי הברך לבין הקבוצה הנגדית (כופפי הברך) – חוסר איזון שרירי בין שתי קבוצות שרירים אלו שכיח למדי אצל ספורטאים בכלל ואצל שחקני כדורגל – בפרט. מסתבר שאצל נשים קיים בדרך כלל יותר חוסר איזון שרירי לעומת גברים בקבוצות שרירים אלו וזו עוד סיבה לעלייה במספר הפציעות בגפה התחתונה.
• הפסקת המחזור החודשי והשפעותיו – אנאוריאה הנה תופעה בה בשל ירידה רבה מדי באחוזי השומן (וסיבות נוספות) נפסק המחזור החודשי אצל נשים. הדבר עשוי להתרחש גם אצל שחקניות כדורגל המתאמנות בהיקפים ועציות רבים במיוחד וייתכן שלא תמיד מקפידים על תפריט מאוזן מבחינה קלורית. נשים הסובלות מאמנאוראה חשופות לביות מסוגים שונים כגון: פגיעה ביכולת הפריון, ירידה חדה בצפיפות העצם וחוזקה ועוד. אצל גברים התופעה לא קיימת.
• תהליך היריון ולידה – במהלך הקריירה כשחקנית כדורגל עשויות חלקן,לעבור היריון ולידה. הדבר לעיתים כרוך בפרישה מוחלטת מהספורט או הפסקה לתקופה של מספר חודשים – שנה. הדבר כמובן כרוך בירידה חדה ביכולות הגופניות, פגיעה בקריירה ועוד.

מאת: ד"ר איתי זיו וצור קסטל