בטרם מעלים דרגת הקושי באימון זה או אחר, חשוב שהדבר ייעשה במסגרת תוכנית אימונים מסודרת, בה מקפידים על אחד מעקרונות האימון החשובים – הדרגתיות.
הפחתת משקל, הפחתת אחוזי שומן, חיזוק, העלאת מסת שריר, שיפור מצב בריאותי, שיפור ההופעה החיצונית ועוד, מהווים רק רשימה חלקית של מטרות אימון של מתאמנים מסוגים שונים.
ידוע, שעל מנת להשתפר ולהשיג מטרת אימון זו או אחרת, יש צורך לבצע סוגי אימונים שונים באינטנסיביות גבוהה דיה על מנת לשפר יכולות גופניות מחד, ולמתן הירידה בתפקוד מערכות הגוף השונות, מאידך. אם כך, אימונים שונים, אף שמתבצעים על בסיס קבוע חודשים או שנים, עשויים להיות לא אפקטיביים ולא בטוח כלל שיתרמו להשגת מטרת האימון באשר היא. ישנם רבבות מתאמנים הפוקדים את חדר הכושר, הסטודיו וכדומה, משקיעים זמן רב מדי שבוע ואף ממון לא מבוטל, אך אינם מתקדמים ומשפרים את מצבם הגופני, ההופעה האסתטית וכדומה.
מנגד, ישנם מקרים לא מעטים בהם מתאמנים מבצעים אימונים אינטנסיביים מדי עבורם! לעיתים, בוחרים מתאמנים "מן השורה" לבצע אימונים מאוד קשים שמתאימים יותר לספורטאים או למתאמנים מתקדמים במיוחד. הבעייתיות  במקרים הללו הנה: העלאה ממשית של הסיכוי לפציעה, אי נוחות באימון, בחילות, כאבי ראש, כאבים בצד הגוף, כאבי שרירים מאוחרים, עייפות בזמן האימון ובעיקר אחריו, חוסר חשק להתאמן, תיאבון בלתי נשלט או (לחילופין חוסר רצון וחשק לאכול) ועוד.
לפיכך, בטרם מעלים דרגת הקושי באימון זה או אחר, חשוב שהדבר ייעשה במסגרת תוכנית אימונים מסודרת, בה מקפידים על אחד מעקרונות האימון החשובים – הדרגתיות. אי הקפדה על עיקרון אימון חשוב זה הנו מתכון ודאי לבעיות שהוזכרו קודם. הבעייתיות, במקרים לא מעטים, הנה בשיעורים קבוצתיים או בחדר הכושר, כאשר מבחינים במתאמנים שונים המבצעים תרגילים 'מיוחדים', או במתאמנים שהנם בעלי יכולת גופנית מעולה, אסתטיים במיוחד וכדומה והמוטיבציה לאמץ תרגילים שמתאמנים אלה מבצעים – גבוהה. למותר לציין, שאותם מתאמנים פוקדים את חדר הכושר או מקומות אימון אחרים מזה שנים והנם עם 'ותק' של אלפי שעות אימון בדרך כלל. ביצוע תרגילים מסוימים על ידי מתאמנים לא מאומנים דיים בהחלט בעייתי ואף מסוכן במקרים מסוימים. נוסיף ונאמר שישנם תרגילים מסוימים בתחום של יוגה, או אומניות לחימה, למשל, שעל מנת לבצעם נדרשים מאות אימונים ואלפי שעות תירגול.   להלן סוגי אימונים ותרגילים המתאימים בעיקר למתאמנים מאומנים:
• אימון ספינינג מתקדם – מיועד לבעלי כושר אירובי מצוין. השיעור נערך במשך 60 דקות בדופק ממוצע שנע בין  80%-100% מהמרבי (מוגדר כ- 220 פחות הגיל לגברים ו- 226 פחות הגיל לנשים). אימון בעצימות כה גבוהה מערב  הן את המערכת האירובית והן את המערכת האנאירובית ומתאים למתאמנים ברמה גבוהה במיוחד שהנם בעלי יכולת גופנית מתאימה.
• שיעור קיק בוקס –  גם במקרה זה הדופק בעת האימון גבוה במיוחד ומופעלים באימון, לסירוגין או יחדיו, שרירי הגפיים העליונות והגפיים התחתונות. לעיתים השיעור נעשה עם שקים (התלויים בתקרה) בהם חובטים ובועטים במהלך השיעור – דבר שגורם לעלייה ממשית של הדופק והעלאת עצימות השיעור.
• אימוני עליות מסוגים שונים (בריצה, אופניים, מדרגות וכדומה) – הדופק באימונים אלה גבוה במיוחד והעומס על המערכת האירובית והמערכת והאנאירובית – משמעותי. נוסיף ונאמר שאימוני עליות מעלים את העומס על מפרקי הגפיים התחתונים ולכן לא מומלצים לכל מתאמן.
• תרגילים ייחודיים בדרגת קושי גבוהה בתחומי אימון שונים – עמידת ראש, גשרים מסוגים שונים, תרגילים מסוימים המתבצעים במכשיר הקדילאק בפילאטיס, שיעורי ביקראם יוגה (אימון הנעשה בסטודיו המחומם בטמפ' של כ-40 מעלות) מתאימים בעיקר למתאמנים מאומנים. בטרם מבצעים תרגילים אלה חשובה במיוחד ההכנה המתאימה והתירגול המובנה. בתחום האימון בחדר הכושר נציין תרגילים כמו: דיפ סקווט (DEEP SQUAT), דד ליפט, סקווט קדמי, לחיצת חזה בשיפוע שלילי, תרגילים מסוימים לחיזוק שרירי הבטן, תרגילי הרמת משקולות ועוד. הבעייתיות במקרה זה אינה דווקא התרגיל עצמו, אלא העומס והטכניקה של המתאמן. לדוגמה, ביצוע סקווט בטווח תנועה מלא  בטכניקה שגויה ובעומס גבוה, מעלה את הסיכוי לפציעה באופן משמעותי!
• קרוס פיט – מדובר על סוג אימון חדש יחסית בישראל. הכוונה לאימון המתבצע בעיקר בתחנות בהן מבצעים תרגילים מסוימים או פעילות אירובית ברמה גבוהה במיוחד. דוגמה לסוג אימון בקרוס פיט: ביצוע סקווט בטווח תנועה מלא במפרק הברך עם משקל מסוים (גבוה) ומיד לאחר מכן ביצוע 21 עליות מתח ומיד לאחר מכן ביצוע התרגיל סקווט (ללא הפסקה) וללא הפסקה ביצוע 16 עליות מתח וללא הפסקה ביצוע סט שלישי ואחרון של סקווט ומיד לאחר מכן 9 עליות מתח. בתרגילים מסוג זה הדופק עולה לרמות גבוהות במיוחד והעומס על מערכות הגוף השונות עולה גם הוא.

אימון בקבוצה והשפעה על מוטיבציה   אימון בקבוצה תורם רבות להתמדה בפעילות גופנית והעלאת המוטיבציה. עם זאת, בעת שמדובר בקבוצה שהנה הטרוגנית מבחינת רמת הכושר הגופני של המתאמנים,  ניתן להבחין לעיתים במתאמנים בעלי כושר ירוד שמנסים לבצע תרגילים ואימונים בעצימות שאינה מתאימה להם. הדבר שכיח במיוחד בשיעורים כמו ספינינינג, שיעורי סטודיו למיניהם וכדומה ואף מוכר מקרה בו מתאמן שהיה חולה לב נפטר במהלך שיעור ספינינג מתקדמים! לפיכך, בטרם מתאמנים בקבוצה חשוב לבחור קבוצת אימון שהנה הומוגנית מבחינת רמת הכושר ככל שניתן.

לסיכום, אימון בעצימות גבוהה מתאים למתאמנים מאומנים ובטרם מבצעים אימונים בדרגת קושי כה גבוהה חשובה יש להתייחס לפרמטרים כמו: רמת המתאמן, מטרת האימון, סוג האימון, המצב הבריאותי ועוד. כל זאת על מנת להפחית הסיכוי לפציעות, לשפר את ההרגשה אחרי האימון ובעיקר לתרום להתמדה בפעילות הגופנית.