אימון בקבוצה תורם רבות לשיפור בהתמדה בפעילות הגופנית. קבוצות אימון כיום שכיחות במיוחד בתחומים רבים של פעילות גופנית לרבות: ריצה, הליכה, שחייה, אימון משקולות, סטודיו, ספינינג ועוד. במקרה זה הגיבוש החברתי תורם לכך שהאדם מסוגל להתמיד בפעילות למשך שנים רבות בעזרת כוחה של הקבוצה.


טונוס שריר (מתח שריר), היפרטרופיה (מסת שריר), שיפור בתנועתיות היומיומית, העלאת קצב חילוף החומרים, שיפור טווחי התנועה של שרירי השלד, שיפור ביכולת ההתמדה בפעילות גופנית, העלאת צפיפות העצם, תרומה לירידה במשקל ושיפור בסבולת לב ריאה בשל שיפור היכולת האירובית מהווים רשימה חלקית של יתרונות אימון הכוח הפונקציונלי הנעשה בסטודיו .
מדובר באימון ייחודי בו ניתן להשיג את כל המטרות המצוינות לעיל.   עקרונות האימון החשובים עליהם מושתת אימון זה הנו:
• האימון מובנה ומתבצע תחת הדרכה מקצועית. בשל כך ניתנת חשיבה לסוג התרגילים המתבצע, לנפח ועצימות האימון, העלאת  דרגת הקושי באימון, גיוון התרגילים וכדומה.
• זמני המנוחה באימון מסוג זה קצובים ומתוכננים מראש. זמני מנוחה באימון התנגדות מהווים אחד המשתנים החשובים בו המשפיעים על מידת ההתקדמות. למותר לציין שבאימון משקולות למתאמן 'מן השורה' סבירות גבוהה שנבחין במתאמנים הנחים בין סט לסט באימון יותר מהמומלץ (90-30 שניות בממוצע). אי לכך, אפקטיביות האימון פוחתת באופן משמעותי ובד בבד היכולת להשיג מטרות אימון שונות שהוזכרו קודם לכן (השכיחה ביותר – הפחתה במשקל ובאחוזי השומן).
• ההתמדה. אימון בקבוצה תורם רבות לשיפור בהתמדה בפעילות הגופנית. קבוצות אימון כיום שכיחות במיוחד בתחומים רבים של פעילות גופנית לרבות: ריצה, הליכה, שחייה, אימון משקולות, סטודיו, ספינינג ועוד. במקרה זה הגיבוש החברתי תורם לכך שהאדם מסוגל להתמיד בפעילות למשך שנים רבות בעזרת כוחה של הקבוצה.
• בחירה מושכלת של התרגילים. מתאמנים 'מן השורה' בדרך כלל בעלי ידע חסר בתחום האימון המצריך ידע רב שיסייע למתאמן להשיג את מטרת האימון. במקרה של אימון כוח פונקציונלי הנערך בסטודיו המדריך מדגים את התרגילים והמשתתפים מבצעים זאת. במקרה זה האפשרויות להתקדם ולהשיג את מטרת האימון הספציפית – רב. נוסיף ונאמר שבאימוני כוח בכלל ישנה נטייה לבחור תרגילים ללא חשיבה בהכרח האם הם מתאימים למתאמן זה או אחר והתוצאה – אפקטיביות אימון נמוכה יחסית.
• שימוש בתרגילים פונקציונליים מורכבים – באמצעות תרגילים פונקציונליים מורכבים ניתן לשפר את היכולת הגופנית באופן משמעותי (דוגמה לתרגיל מסוים הנו ביצוע סקווט עם מוט תוך ביצוע לחיצת כתפיים בכל עלייה מעלה). אזי, מפעילים קבוצות שרירים רבות, הדופק עולה, חילוף החומרים המושפע מאינטנסיביות האימון ובעצימות האימון מושפע באופן חיובי ועוד. לפיכך, במקרים רבים ניתן להמליץ על אימון מסוג זה וזאת בתנאי שאין בעיות בריאותיות, כאבי שרירים ומפרקים שונים וכדומה.
• שיפור מספר מרכיבי כושר גופני בשיעור אחד. קיימים מספר מרכיבי כושר גופני. העיקריים החשובים למתאמן 'מן השורה' (מכונים "מרכיבי הכושר הבריאותיים") הנם: כוח, סבולת לב ריאה, גמישות וקואורדינציה. במקרים לא מעטים מתאמנים משפרים רק מרכיב אחד או שניים ולא את השאר. לדוגמה, ריצה למרחקים ארוכים משפרת באופן משמעותי את מרכיב הכושר סבולת לב ריאה אך לא ממש את שלושת המרכיבים האחרים. על מנת לשפר גם את שאר מרכיבי הכושר יש לבצע אימונים מתאימים. לדוגמא:
א. את מרכיב הכוח ניתן לשפר באמצעות אימוני משקולות, תרגילים המתבצעים כנגד אביזרי עזר או משקל גוף וכדומה.
ב. את מרכיב הגמישות ניתן לשפר באמצעות תרגילים מתאימים בהם מושג דגש על הגדלת טווח התנועה של המפרקים והשרירים.
ג. קואורדינציה ניתן לשפר באמצעות ביצוע תרגילים מורכבים שונים ועל ידי שילבו תנועות מסוגים שונים לתנועה אחת אחידה כפי שנהוג לבצע בשיעורי סטודיו שונים, תרגילים מסוימים באימון משקולות ועוד.
ד. סבולת לב ריאה כאמור, ניתן לשפר באמצעות אימונים מתאימים בהם מופעלות קבוצות שרירים גדולות והדופק עולה לרמה גבוהה דיה על מנת שיחול שיפור.
• מספר החזרות בכל תרגיל. אחד המשתנים החשובים באימון הנו מספר החזרות. ההשפעה על מערכת שלד-שריר אינה זהה בעת ביצוע 20 חזרות למשל, בתרגיל מסוים ועם עומס מתאים לעומת ביצוע אותו תרגיל – 8 חזרות בעומס גבוה הרבה יותר. קרי, למספר החזרות הנבחר באימון ההתנגדות חשיבות רבה. נציין במקרה זה שככל שמספר החזרות גבוה יותר – לדוגמה מעל 15 משפרים בעיקר את הסבולת השרירית ואילו שמספר החזרות נמוך יותר, למשל מתחת ל- 10 חזרות משפרים יותר את מרכיב הכוח. לפי מטרת האימון כך בוחרים את מספר החזרות באימון. הנכון הנו השילוב. במקרה זה ניתן לבצע מספר סטים בכל תרגיל במספר חזרות משתנה (העומס בהתאם – רב/נמוך יותר).
• חיזוק השרירים המיצבים – בכל תנועה יומיומית או ספורטיבית מופעלים השרירים המייצבים. לשרירים אלה נודעת חשיבות רבה והם אחראים על תפקידים רבים. חיזוק השרירים המייצבים חשוב לכל סוגי האוכלוסייה. ככל שמתבצעים תרגילים במנחי גוף שונים בהם הגוף אינו מקובע (כגון שכיבה או ישיבה) מופעלים שרירים אלה באופן משמעותי יותר. כמו כן ביצוע התרגילים השונים עם משקולות חופשיות או אביזרי עזר במנחי גוף משתנים יגרום להפעלה רבה יותר שלהם לעומת ביצוע התרגילים במכונות כוח ייעודיות הקיימות בחדר הכושר. באימון כוח פונקציונלי הנערך בסטודיו מושם דגש רב על חיזוק השרירים המייצבים. וזאת בשל ביצוע תרגילים שונים המצריכים קיבוע-ייצוב של המפרקים השונים. הדבר חשוב במיוחד מכיוון שבאימן כוח ממוצע ללא בחירת התרגילים באופן ספציפי על ידי איש מקצוע מפעילים מתאמנים רבים דווקא בעיקר את השרירים התנועתיים ופחות את השרירים המייצבים. נוסיף ונאמר שגם בתרגילים פשוטים כגון כפיפת גו ('כפיפות בטן') ללא הנחיות מסוימות יופעלו בעיקר השרירים התנועתיים ופחות השרירים המייצבים (במקרה זה מדובר בשרירים – הרחב בטני והאלכסוני פנימי).

האם אפשר וצריך לוותר על האימון הסטנדרטי בחדר הכושר?
ממש לא! אימון כוח פונקציונלי המתבצע בסטודיו מתאים לכל רמות המתאמנים והשיפור ביכולת הגופנית הנו אישי לכל מתאמן. במקביל אלימון זה ניתן לבצע אימוני כוח סטנדרטיים בחדר הכושר. היתרון הגדול הנו בשילוב. ניתן להשיג תוצאות טובות על ידי ביצוע מספר אימוני כוח שונים במהלך השבוע. לדוגמה מתוך 3 אימוני כוח שבועיים – שני אימוני כוח מתבצעים בחדר הכושר ואילו אימון כוח אחד מתבצע בסטודיו – פונקציונלי. אזי ניתן להשיג מטרות אימון שונות, ייתכן אף בדרך קצרה ומעניינת יותר מאשר ביצוע אימוני הכוח הסטנדרטיים.

לסיכום, אימון כוח פונקציונלי הנערך בסטודיו מתאים לכל סוגי המתאמנים ובאמצעותו ניתן להשיג מטרות אימון רבות. יתרונו הגדול הנו בהתאמת התרגילים והעצימות לכל מתאמן באופן אישי, הגיוון הרב, הקבוצה ועוד.
בהצלחה!